Фитнес совети за почетници: Како да се подготвите за првиот тренинг?

М.С.
/ 08.07.2020 / 15:19

Доколку сте решиле активно да се занимавате со физичка активност, треба да знаете дека тоа обично подразбира и темелна промена на начинот на живот и откажување од лошите навики.

Ова се неколку корисни совети кои ќе ви помогнат доколку сте почетник во теретана.

Направете го првиот чекор

Можеби порано не сте се занимавале со спорт па ви се потребни фитнес совети за почетници, но и мотивација. Во тој случај многу е важно да поставите цел. Најдобро е да тренирате во група или со фитнес тренер кој ќе ви направи детален план за вежбање и исхрана.

Не се форсирајте на почетокот

Започнете со полесни вежби за да не добиете воспаление на мускулите. Резултатите се забележуваат дури по неколку недели, но упорноста се исплати.

Комбинирајте ги вежбите

Не прескокнувајте го загревањето на телото пред да започнете со тренинг. Исто така, пред тренингот за раце и грб може да вметнете и лесни кардио вежби.

Разговарајте со вашиот лекар

Доколку подолго време сте биле пасивни поради некој здравствен проблем, разговарајте со вашиот лекар за тоа кој вид на тренинг е добар за вас. На почетокот вежбајте 10 до 15 минути дневно, следете ги советите на лекарот и фитнес тренерот.

Внимавајте на исхраната и пијте вода

Исхраната е клучна доколку сакате да постигнете резултати. Се препорачува вашиот фитнес тренер да ви направи детален план на исхрана за да знаете што треба да јадете повеќе, а која храна треба да ја избегнувате. Исто така, два часа пред тренинг испијте 2-3 чаши вода, а по завршувањето на тренингот пијте вода на 10-20 минути.

Може да го погледнете и видеото на д-р Ентони Балдузи со 5 корисни совети за почетници.

Remote video URL
реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Видра скокна на брод бегајќи од орка кит

Read more

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Фит

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Читај повеќе

Колку калории се трошат за време на сексот?

Читај повеќе

Арнолд Шварценегер стана дедо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Читај повеќе

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе