Флик по поразот на Баерн: Самите сме виновни

Тренерот на Баерн Минхен, Ханси Флик ѝ честиташе на Борусија Менхенгладбах за синоќешниот триумф од 3:2.

Баерн добро го отвори натпреварот во Менхенгладбах и по 26 минути игра имаше водство од 2:0, пред домаќините да направат целосен пресврт, прекинувајќи ја својата серија од четири натпревари без победа.

-Ривалот беше поефективен и ги казни нашите грешки. Игравме добро во почетните 30 минути и го диктиравме темпото, но уследија неколку наши грешки во транзицијата од одбрана во напад што домаќините го искористија на најдобар можен начин. Поразите се дел од играта, а за овој пораз самите сме виновни, оцени Флик.

За Баерн ова е втор пораз сезонава во Бундеслигата и прв во сите натпреварувања од 27 септември минатата година кога загуби од Хофенхајм.

„Баварците“ останаа првопласирани во Бундеслигата со 33 бодови од 15 натпревари, но второпласираниот Лајпциг со евентуален триумф попладнево против Борусија Дортмунд може да симне актуелниот шампион од лидерското место.

реклама

Фудбал

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Read more

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Read more

Меси постави нов рекорд

Read more

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе