УЕФА СУПЕРКУП 2020

Флик славеше, Лопетеги оптимистичен и во поразот

Тренерот на Баерн, Ханс-Дитер Флик, беше воодушевен по победата над Севиља со 2:1, што им го донесе и Суперкупот на Европа на „Баварците“.

Тој рече дека понекогаш фудбалот пишува толку убави приказни како онаа на Хави Мартинес, кој го постигна победничкиот гол на натпреварот во продолженијата.

„Чави го постигна победничкиот гол. Понекогаш фудбалот пишува вакви приказни, а оваа е многу убава. Во средата имаше информација дека е пред трансфер во Атлетик Билбао, но Хави е тука, постигна гол и освои трофеј. Тој има менталитет на победник и тоа го докажа повторно против Севиља. Што се однесува до неговата иднина, ова не е најважно сега. Тој сам ќе одлучи“, изјави Флик.

URL

Самиот Мартинес додаде: „Отсекогаш сум давал сè на теренот за Баерн, а денес не беше ништо поразлично. Дури и да играм 10 или 15 минути, секогаш се трудам да му помогнам на тимот. Денес тоа го направив со гол и сакам да славам со соиграчите“.

Лопетеги: Секогаш боли кога ќе загубиш во финале

Тренерот на Севиља, Хулен Лопетеги, тешко го проголта поразот од минхенски Баерн од 1:2 во финалето на Суперкупот на Европа.

URL

Тој рече дека ваквите порази секогаш болат. Сепак, стручњакот ги пофали своите играчи дека се рамноправни со најдобриот тим во Европа.

„Секогаш боли кога ќе загубиш во финале, особено кога си имал шанса да победиш. На моменти бевме притиснати, но во исто време успеавме да ги повредиме. Победничкиот гол за противникот дојде токму кога најмалку очекувавме. Трениравме само 12 дена, но сепак бевме на исто ниво со најдобриот тим во Европа и го доведовме натпреварот во продолженија. Тоа е повеќе од многу други кои се соочија со Баерн“, изјави Лопетеги.

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Фудбал

Расизам: Новинар го навреди асот на Барса

Read more

Фудбалерите напредуваа едно место на светската ранг листа

Read more

Конте: Ова не може да се споредува со киксот лани против Славија

Read more

Шампионот Баерн шампионски, Шахтар триумфално низ Мадрид

Read more

Спорт

Нов позитивен играч во Металург, целиот тим оди во изолација

Читај повеќе

Расизам: Новинар го навреди асот на Барса

Читај повеќе

Фудбалерите напредуваа едно место на светската ранг листа

Читај повеќе

Конте: Ова не може да се споредува со киксот лани против Славија

Читај повеќе
  • play_arrow

Шампионот Баерн шампионски, Шахтар триумфално низ Мадрид

Читај повеќе

Елмас и понатаму позитивен на корона, го пропушта дуелот со АЗ

Читај повеќе

Уште тројца ракометари на Тинекс Пролет позитивни на COVID-19, вкупно 12

Читај повеќе

Лоши вести за Интер – уште еден КОВИД позитивен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

Погоди ги маскотите со Арсен Венгер

Читај повеќе