Forbes: Околу 900 подморници годишно пренесуваат тони кокаин

Американската крајбрежна стража откри две подморници во источниот Пацифик во ноември кои носеле кокаин кон САД.

Магазинот Forbes верува дека тие инциденти се поврзани со заплена на брегот на Европа и проценува дека трендот на транспортот на кокаин во подморниците ќе продолжи и во наредните години.

Според магазинот, подморницата пронајдена на крајбрежјето на Европа не е единствената. Иако беше откриена илјадници километри подалеку, таа има јасни врски со подморниците пронајдени во Пацификот.

Сите тие подморници се всушност бродови со низок профил, конструирани за да не се гледаат додека пловат во водата. 

Во последните години се откриени многу „нарко подморници“.

Во 2019 година беа откриени 35 подморници што носат дрога. За споредба, 16 беа откриени во 2017 година и само две во 2013 година.

Сепак, според Forbes, повеќето од нив стигнуваат до своите дестинации. Проценките се дека има околу 900 такви подморници годишно.

Тоа значи дека околу илјада тони кокаин се транспортираат од Колумбија во Мексико секоја година, од каде потоа во САД. Помали, но не и незначителни количини, го преминуваат Атлантикот. 

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Свет

Трамп: Спречивме масовни убивања меѓу Србија и Косово

Read more

Црн рекорд: 13.498 новозаразени во еден ден во Франција

Read more

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Read more

Вести

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп: Спречивме масовни убивања меѓу Србија и Косово

Читај повеќе

Македонски државјанин уапсен во Косово

Читај повеќе

Утре одлука за дневниот престој во училиштата

Читај повеќе

Дали пензионирањето порано ќе го оптовари Фондот?

Читај повеќе

Црн рекорд: 13.498 новозаразени во еден ден во Франција

Читај повеќе

Што ќе значи „Ѕвезда плус“ за туризмот и угостителите во земјава?

Читај повеќе

Комисијата одлучува за целодневна настава

Читај повеќе

Повторно расте процентот на позитивни случаи од вкупниот број направени тестови

Читај повеќе