Forbes: Роналдо го надмина Меси и сега е фудбалер со најголема заработка

Со трансферот на Островот португалската ѕвезда го надмина Меси на листата на Forbes за фудбалери кои најмногу заработуваат каде на првите четири места се дури тројца играчи на ПСЖ.

Роналдо ќе заработи 125 милиони долари (пред оданочување) за тековнава 2021/22 сезона од кои 70 милиони му се од платата со бонуси од Манчестер Јунајтед.

Меси е веднаш зад него 110 милиони долари, а неговите соиграчи од нападот на ПСЖ, Нејмар и Килјан Мбапе ја затвораат најбогата четворка, иако последниов со големо заостанување.

Листата на Forbes за топ 10 фудбалери со најголема заработка за тековнава сезона изгледа вака:

 1. Кристијано Роналдо (Манчестер Јун.) - 125 милиони долари
 2. Лионел Меси (ПСЖ) - 110 милиони долари
 3. Нејмар (ПСЖ) - 95 милиони долари
 4. Килјан Мбапе (ПСЖ) - 43 милиони долари
 5. Мохамед Салах (Ливерпул) - 41 милиони долари
 6. Роберт Левандовски (Баерн) - 35 милиони долари
 7. Андрес Иниеста (Висел Кобе) - 35 милиони долари
 8. Пол Погба (Манчестер Јун.) - 34 милиони долари
 9. Гарет Бејл (Реал Мадрид) - 32 милиони долари
 10. Еден Азар (Реал Мадрид) - 29 милиони долари

Заработката на десетте најплатени фудбалери оваа сезона гласи вкупно 585 милиони долари (неоданочени), што е повеќе од ланските 570 милиони долари.

Со 55 милиони долари само од реклами, Роналдо е и помеѓу најплатените спортисти на светот, која станува збор за заработка од спонзори.

Во моментов само тројца активни спортисти заработуваат повеќе од него од реклами и тоа Роџер Федерер со 90 милиони долари, Леброн Џејмс со 65 милиони долари и Тајгер Вудс со 60 милиони долари.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Фудбал

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Read more

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Read more

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Read more

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Read more
 

Спорт

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
 • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
 • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
 • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе