Forbes: Роналдо стана првиот фудбалер милијардер

Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо стана првиот фудбалер милијардер, објави Forbes.

Триесет и петгодишниот Португалец стана третиот спортист кој успеа да го сруши овој лимит. Претходно, голферот Тајгер Вудс (во 2009 година) и боксерот Флојд Мејведер (во 2017 година) станаа милијардери спортисти.

За време на својата 17-годишна професионална кариера, Роналдо заработи плата од 650 милиони долари во разни клубови, а со оглед на досегашниот договор со Јувентус, напаѓачот се очекува да заработи 765 милиони долари до јуни 2022 година. Останатите пари што фудбалерот ги заработи се преку спонзорски договори.

Кариерата ја почна во Андуриња, потоа играше во младинските категории на Насиунал од Мадејра пред да се префрли во великанот Спортинг каде и дебитираше во сениорскиот свет. Во 2003 замина во Манлестер Јунајтед каде стана еден од најдобрите светски фудбалери. Во 2009 се префрли во Реал Мадрид со кој освои сѐ што може да се освои, а од 2018 е во Јуве.

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Осум лаги за сексот што важат само во порно филмови

Read more

Фудбал

Расизам: Новинар го навреди асот на Барса

Read more

Фудбалерите напредуваа едно место на светската ранг листа

Read more

Конте: Ова не може да се споредува со киксот лани против Славија

Read more

Шампионот Баерн шампионски, Шахтар триумфално низ Мадрид

Read more

Спорт

Нов позитивен играч во Металург, целиот тим оди во изолација

Читај повеќе

Расизам: Новинар го навреди асот на Барса

Читај повеќе

Фудбалерите напредуваа едно место на светската ранг листа

Читај повеќе

Конте: Ова не може да се споредува со киксот лани против Славија

Читај повеќе
  • play_arrow

Шампионот Баерн шампионски, Шахтар триумфално низ Мадрид

Читај повеќе

Елмас и понатаму позитивен на корона, го пропушта дуелот со АЗ

Читај повеќе

Уште тројца ракометари на Тинекс Пролет позитивни на COVID-19, вкупно 12

Читај повеќе

Лоши вести за Интер – уште еден КОВИД позитивен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

Погоди ги маскотите со Арсен Венгер

Читај повеќе