Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

По неодамнешниот прекин на производството на моделот Mondeo, втората жртва поради офанзивата на теренци/кросовери ќе биде Focus, чие производство ќе престане во 2025 година.

Во неодамнешната изјава за медиумите, првиот човек на европската филијала на Ford, Стјуарт Роули, ги потврди претходните најави од „синиот овал“ дека сегашната четврта генерација на Focus ќе биде последна, бидејќи популарниот модел на Ford од C-сегментот од 2025 година ја напушта сцената.

Претстојното заминување на четвртата генерација на Focus во голема мера се должи на намалената побарувачка за неизградени автомобили, бидејќи сѐ повеќе купувачи во Европа се одлучуваат за теренци и кросовери, а од Ford пристигнаа и вести дека се заинтересирани за продажба на нивните производствени капацитети во Сарлуи (Германија) каде што се произведува Focus.

Не е откриено што ќе биде со околу 4.600 работници кои работат во споменатата фабрика, но Ford не крие дека поради ситуацијата во завојуваната Украина, каде што се произведува мултимедијалниот систем SYNC4 за Focus, времето на чекање за испорака на споменатата компонента е повеќе од 12 месеци.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Авто новости

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Read more

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Read more

Дебитираше новиот Peugeot 408

Read more

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Read more
 

Автомобили

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

ID. Aero е луксузниот електричен седан на Volkswagen

Читај повеќе
  • filter

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дебитираше новиот Peugeot 408

Читај повеќе

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Читај повеќе
  • filter

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Читај повеќе

Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најчудни дизајни на автомобили во историјата

Читај повеќе

Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Читај повеќе