Ford го претстави електричниот Mustang Mach-E

Со Mustang Match-E, Ford влегува во светот на електричните автомобили.

Првиот автомобил на Ford кој ќе биде целосно електричен, за купувачите во САД ќе биде достапен до крајот на декември.

Автомобилот ќе има погон со две батерии, од кои едната ќе има 75,7, a другата 98,8 kwH кои со едно полнење можат да поминат од 338 до 483 километри.

Ford Mach-E ќе биде достапен со неколку пакети опреми опрема.

Основниот Мustang Мach-Е со „послабата“ батерија има погон од 258 коњски сили и 415 Nm максимален вртежен момент.

Со поголемиот капацитет на батеријата достигнува 286 коњски сили и 415 Nm, односно 337 коњски сили и 565 Nm во комбинација со AWD погон, што е доволно за забрзување од 0 до 100 км/ч. за помалку од 6 секунди.

Цената во САД изнесува од 43.895 до 60.500 долари.

реклама

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Авто новости

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Sony ќе тестира електричен автомобил

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе