Авто новости

Ford го претстави електричниот Mustang Mach-E

19. ноември 2019 - 10:56 | М.С.

Со Mustang Match-E, Ford влегува во светот на електричните автомобили.

Првиот автомобил на Ford кој ќе биде целосно електричен, за купувачите во САД ќе биде достапен до крајот на декември.

Автомобилот ќе има погон со две батерии, од кои едната ќе има 75,7, a другата 98,8 kwH кои со едно полнење можат да поминат од 338 до 483 километри.

Ford Mach-E ќе биде достапен со неколку пакети опреми опрема.

Основниот Мustang Мach-Е со „послабата“ батерија има погон од 258 коњски сили и 415 Nm максимален вртежен момент.

Со поголемиот капацитет на батеријата достигнува 286 коњски сили и 415 Nm, односно 337 коњски сили и 565 Nm во комбинација со AWD погон, што е доволно за забрзување од 0 до 100 км/ч. за помалку од 6 секунди.

Цената во САД изнесува од 43.895 до 60.500 долари.

Коментирај