Ford тестира технологија која автоматски ги успорува автомобилите до ограничувањето на брзината

Во не толку далечна иднина, автомобилите би можело да им помогнат на возачите да избегнат казни за брзо возење.

Ford тестира технологија која автоматски ја прилагодува брзината на возилото на дозволената во одредени зони без да „чита“ сообраќајни знаци или информации што ги внесува возачот.

Технологијата наречена Geofencing Speed ​​​​Limit Control се потпира на неколку системи за да функционира. Пред сè, ви треба возило со напредни поврзани системи и одредено ниво на помошни системи. Исто така, дел од „сложувалката“ е и специјален софтвер кој користи систем за geofencing за GPS следење. Теоретски, информациите за ограничувањата на брзината во одредени зони ги прима возилото, а кога ќе влезе во одредена зона, брзината автоматски се прилагодува за да одговара на ограничувањето. За разлика од некои автомобили кои можат да ги „читаат“ сообраќајните знаци и да ја прилагодат својата брзина, системот на Ford се потпира на воспоставување виртуелна зона и идентификување на позицијата на возилото преку GPS.

Системот моментално се тестира во Келн, Германија, а експертите на Ford и претставниците на Келн и Ахен заедно ја вршат работата користејќи две комбиња Ford E-Transit.

Кога се приближува до зоната, возачот добива известување до кластерот и софтверот ја прилагодува брзината на возилото. Сепак, возачот има можност да го заобиколи системот во секое време и да постави свои зони во одредени области.

Технологијата може да вклучува фактори како што се времето на денот и градежните зони.

Технолошките тестови ќе траат до март 2023 година.

Remote video URL
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Авто новости

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Read more

Дебитираше новиот Peugeot 408

Read more

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Read more

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Read more
 

Автомобили

  • filter

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дебитираше новиот Peugeot 408

Читај повеќе

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Читај повеќе
  • filter

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Читај повеќе

Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најчудни дизајни на автомобили во историјата

Читај повеќе

Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Читај повеќе

Како да се намали потрошувачката на гориво додека цените вртоглаво растат?

Читај повеќе

Фабрички податоци за потрошувачката на гориво – реалност или заблуда?

Читај повеќе