Формула 1 болид, Tesla, супермотор, ловец F-16... кој е најбрз?

Трките на кои суперспортски автомобили се натпреваруваат со млазни авиони не се ништо ново, но организаторите на оваа трка во Турција го однесоа натпреварувањето на едно сосема ново ниво.

На новиот аеродром во Истанбул, чие отворање е закажано за крајот на октомври, беше приреден вистински спектакл за љубителите на брзи машини.

Силите си ги одмерија воениот млазен авион F-16, супермоторот Kawasaki Ninja H2R, болидот од Формула 1 на тимот Red Bull Racing, Lotus Evora, Aston Martin Vantage и тркачкиот автомобил Tesla Model S Electric GT. Листата на учесници на оваа несекојдневна трка ја заокружи мал приватен млазен авион.

Кој мислите дека победи?

реклама

Авто-мото

Како звучи холандскиот 2G суперспортски D8 GTO JD70?

Read more

Гаража од соништата

Read more

Suzuki Jimny VS Dacia Duster: Кој е побрз на опасен терен?

Read more
Ајде да се тркаме: McLaren Speedtail против борбен авион

Ајде да се тркаме: McLaren Speedtail против борбен авион

Read more

Нови видеа

play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Read more
play_arrow

Далај Лама објави нова песна

Read more
play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more
play_arrow

Лесни вежби за загревање на целото тело

Read more
play_arrow

Дали Путин вечно ќе владее со Русија?

Read more
play_arrow

Виери, Вентола и Адани снимија песна

Read more
play_arrow

Погледнете го трејлерот за возбудливиот трилер „Fatal Affair“

Read more
play_arrow

Дронска прошетка низ уништениот град Таиз

Read more
play_arrow

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Read more
play_arrow

Три чекори до послаби и затегнати нозе

Read more
play_arrow

Како солзавецот стана „омилено оружје“ на американските полицајци?

Read more
play_arrow

Голот на Роналдо против Џеноа со брзина од 105 километри на час

Read more