Формула 1 ќе го напушти четиридневниот формат на ГН на Монако

Ф1
МИА
/ 23.09.2021 / 12:19

Раководителот на Формула 1, Стефано Доменикали, соопшти дека од следната сезона ГН на Монако ќе се одржува во нов формат.

За разлика од другите етапи, првите тренинзи во Монте Карло традиционално се одржуваат во четврток, а петокот е посветен на забави и социјални настани.

Од 2022 година, форматот за Гран при на Монако ќе стане стандарден.

„Етапата во Монако ќе се одржи во рок од три дена: петок, сабота и недела, а не четврток, сабота и недела. Оваа промена ќе се случи следната година“, рече Доменикали.

Претставникот на Автомобилскиот клуб на Монако, Ричард Мику ги сподели деталите.

„Големата награда на Монако ќе биде тридневен настан за Ф1 и четиридневен настан за АЦМ. Во четврток ќе имаме трки за поддршка и нашата организација работи на распоредот“, рече тој.

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more

Ф1

Кога ќе се сретнат Формула 1 и НБА

Read more

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Read more

Ботас: Ако не можам да станам шампион, би сакал Хамилтон да ја освои титулата

Read more

Хамилтон казнет поради промена на моторот

Read more
 

Спорт

Јужноамериканците одбиваат да играат на Светско првенство на секои две години

Читај повеќе

Чави прифати да се врати во Барселона

Читај повеќе

Наполи нема да учествува на Марадона купот

Читај повеќе

Барселона сака да го назначи Чави на тренерската позиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Столе Димитриевски херој во триумфот на Рајо над Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски дебакл на Баерн, Милер им се извини на навивачите

Читај повеќе

Барселона по серија лоши резултати му даде отказ на Куман

Читај повеќе
  • play_arrow

Сасуоло го шокираше Јувентус среде Торино

Читај повеќе

Анчелоти: Азар е здрав, само претпочитам други играчи

Читај повеќе