Формула 1 може да ја напушти традиционалната постапка за старт на трките

Ф1
МИА
/ 12.06.2020 / 10:58

Поради пандемијата на коронавирусот, постапката за старт на трките во Формула 1 може да претрпи промени.

Меѓународната автомобилска федерација (ФИА) до тимовите, организаторите и медиумите, испратила документ наречен „Враќање во автоспортот“. Документот содржи голем број препораки до членовите на тимот, службениците и претставниците на медиумите во врска со однесувањето на патеката и почитувањето на стандардите за социјална оддалеченост. На пример, ако присуството на тимскиот персонал на почетната мрежа доведува до зголемен ризик од контакти, ФИА предлага да се откаже од традиционалната постапка и да се испратат автомобилите во кругот за загревање директно од боксот.

Покрај тоа, ФИА има развиено таканаречена стратегија за раздвојување на групи, според која тимовите, претставниците на Федерацијата и медиумите за време на Гран при формираат одделни групи, изолирани едни од други.

– Бројот на меѓусебни интеракции треба да се минимизира за да се намали веројатноста за пренесување на вируси помеѓу групите. Во случаи кога е невозможно да се избегне интеракција, треба да се почитуваат нормите на социјална оддалеченост или да се користи лична заштитна опрема, се вели во документот кој го објави Autosport.

Исто така, ќе бидат организирани простории за брифинзи со можност за социјална оддалеченост. Ако на одредена патека нема доволно голема просторија, прес-конференциите се препорачуваат преку видео-конференција.

Тагови
реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Ф1

Верстапен: Последниве сезони Хамилтон немаше вистински конкурент за титулата

Read more

Хамилтон: Формула 1 стана клуб на синови на милијардери

Read more

Норис го продолжи договорот со Мекларен

Read more

Се продава победничкиот болид на Хамилтон од 2010 година

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Милвоки го доживеа првиот пораз на домашен терен

Читај повеќе

Лев по ремито со Унгарија: Натпреварот не беше за оние со слабо срце

Читај повеќе

Шведска и Шпанија изборија осминафинале на ЕУРО

Читај повеќе

Алиоски: Ангеловски нè натера да испишеме историја

Читај повеќе
  • play_arrow

Најстарите играчи во секој тим на ЕУРО 2020: Каде беа пред седум години?

Читај повеќе

Лук де Јонг поради повреда го заврши ЕУРО 2020

Читај повеќе

New York Times: Овој Вимблдон е на Новак Ѓоковиќ. Не превртувајте очи

Читај повеќе

УЕФА се попишмани: Гордо ги носиме боите на виножитото

Читај повеќе

Македонскиот велосипедист Талевски при врвот на „Трката низ Америка“ долга 6.920 километри

Читај повеќе