Формула 1 потпиша договор со Кина до 2025 година

Ф1
МИА
/ 06.11.2021 / 14:08

Формула 1 потпиша договор со организаторот на Големата награда на Кина. Договорот е на три години, но трката нема да ја има следната сезона. Така, кинеското Гран при ќе се одржи во 2023, 2024 и 2025 година.

„Среќни сме што можеме да објавиме договор со кој ќе се одржуваат трки во Шангај до 2025 година – одлична вест за сите наши фанови во Кина. Сите сме разочарани што не можевме да ја вклучиме Кина во календарот за 2022 година поради пандемијата што е во тек, но сцената ќе се врати во календарот штом условите дозволат. Со нетрпение ја очекуваме можноста да се сретнеме со кинеските навивачи што е можно поскоро“, изјави претседателот и извршен директор на Формула 1, Стефано Доменикали.

Во сезоната која е во тек, следната трка во Ф1 шампионатот е закажана за утревечер од 20 часот, кога на програмата е Гран при на Мексико.

Тагови
реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Ф1

Доменикали: Се надевам битката Верстапен – Хамилтон ќе продолжи, но сметам и на други возачи

Read more

Фетел: Не треба да правите нешто за кое подоцна ќе ви биде срам да се погледнете во огледало

Read more

Еклстоун: Хамилтон следната сезона нема да се врати во Формула 1

Read more

На радост на обожавателите: Верстапен го продава автомобилот на аукција

Read more
 

Спорт

Билетите за СП 2022 за Катарците ќе чинат 11 долари, за странците најевтините 70 долари

Читај повеќе

Надал: Играм голф, не сум голем љубител на фитнес

Читај повеќе

Судијата заплака по вчерашниот скандал со Милан, Ибра се покажа како џентлмен

Читај повеќе

Милевски за Жоржињо, Ристовски за Левандовски

Читај повеќе

Нордијците Јада и Цветановска ќе нѐ претставуваат на ЗОИ во Кина

Читај повеќе

Како гласаа Роналдо, Меси и Левандовски во изборот на ФИФА?

Читај повеќе

Кои се најцрните сценарија за Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Медведев го смета Надал за фаворит на Австралија Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Пиоли: Судијата ни се извини

Читај повеќе