Formula E го претстави првиот тркачки електричен SUV

Првиот глобален производител на електрични тркачки автомобили, Formula E, пред публиката во Гудвуд го покажа новиот адут – тркачкиот SUV наречен Odyssey 21. Иако уште е во фаза на прототип, една работа е повеќе од јасна: овој автомобил ќе биде вистински хит.

Како прво, Odyssey 21 е огромен. Има 37-инчни тркала кои се прикачени на тело со димензии од 2,3 метри (ширина), 1,9 метри (висина) и 4,4 метри (должина), а тежи масивни 1.650 килограми.

Сите овие пропорции звучат како да зборуваме за тенк, но публиката во Гудвуд доби шанса да го види автомобилот како забрзува од 0-100 км/ч за само 4,5 секунди. Благодарение на моќноста од 550 коњски сили, брзината за Odyssey 21 е многу лесна задача за решавање.

Моделот Odyssey 21 е дизајниран со цел да учествува во новото натпреварување наречено Extreme E, кое ќе биде составено од автомобили со електричен погон. Тие ќе се натпреваруваат на далечни локации со „загрозени екосистеми“, а намерата позади тоа е да се стави во фокус ефектот и важноста на климатските промени.

До крајот на март 2020 година, производителот Spark Racing Technology ќе испорача 12 финални верзии на моделот Odyssey 21, a Extreme E ќе започне на стартот на 2021 година.

Odyssey 21 е навистина импресивен – изгледа како гепард во тело на слон, но стилскиот избор на неговите дизајнери направија тој да биде доволно атрактивен за да биде допадлив за сечие око.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Авто новости

Ова тјунирано Audi е најбрзиот СУВ во светот

Read more

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Read more

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Автомобили

 • play_arrow
 • filter

Летечките автомобили ќе станат реалност побрзо отколку што мислиме

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Ова тјунирано Audi е најбрзиот СУВ во светот

Читај повеќе
 • play_arrow

Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
 • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
 • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
 • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
 • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе