Fortnite има повеќе од 350 милиони регистрирани играчи

Играта Fortnite има повеќе од 350 милиони регистрирани играчи, соопшти компанијата Epic.

Оваа бесплатна игра се стекна со огромна популарност и е во рангот со Minecraft. Fortnite е една од најпопуларните мобилни и бесплатни игри во изминатите 15 години.

Epic не соопштува колку играчи дневно и месечно се најавуваат, но откриваат дека во април гејмерите поминаа 3,2 милијарди часови играјќи Fortnite.

Со оглед на тоа дека во март минатата година е соопштено дека Fortnite има околу 250 милиони регистрирани играчи, јасно е дека рејтингот на оваа игра сè уште расте. Голема предност е тоа што е достапка на сите платформи, за PC, конзоли и мобилни уреди, како и фактот дека постојано се подобрува.

Неодамна, Fortnite ја воведе опцијата party royale за да им овозможи на корисниците да се логираат и да се дружат со пријателите, пишува The Verge.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more

Гејминг

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Read more

Апдејтот Euro 2020 за PES ќе стигне во јуни

Read more

90-годишна Јапонка е најстарата гејмерка во светот

Read more

Гејмерите го изградија најголемиот град во Minecraft

Read more

Гик

  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • filter

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Читај повеќе

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Читај повеќе

Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот лаптоп Surface Book 3

Читај повеќе

Апдејтот Euro 2020 за PES ќе стигне во јуни

Читај повеќе