Fortnite стана олимписки спорт

Меѓународниот Олимписки Комитет (ИОК) ја додаде играта Fortnite во Olympic Esports Finals натпреварувањето во кое играчите од Fortnite Champions Series ќе се натпреваруваат.

ИОК. Започна за продажба на влезници за Olympic Esports Week, натпреварувањето кое ќе се одржи во Сингапур помеѓу 22 и 25 јуни, а Fortnite натпреварувањето ќе се одржи на 24 јуни. Сите случувања ќе можат да се следат преку страницата olympics.com и каналите на друштвените мрежи.

Olympic Esports Series веќе опфаќаше девет игри кои се отприлика во склад со реални спортови, а кои ги водат меѓународни федерации. Меѓу нив се Јust Dance, Gran Turismo, Zwift велосипедизам, па дури и веб шах.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Гејминг

Конечно: Пристигна Counter-Strike 2, реакциите измешани

Read more

Apple: iPhone 15 Pro ќе биде најдобрата гејминг конзола

Read more

Grand Theft Auto V слави десетгодишнина

Read more

Deep Earth Collection додатоците ја менуваат бојата на PS5, доаѓаат и контролори во нови нијанси

Read more
 

Гик

Microsoft издаде последно предупредување за Windows 7 и 8

Читај повеќе

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Читај повеќе

НАСА на астероид најде материјали како оние што можеби го поттикнале животот на Земјата

Читај повеќе
  • filter

Археолози во Турција открија нов древен јазик

Читај повеќе
  • play_arrow

Доделена Нобеловата награда за медицина: Добитниците развија вакцина против ковид

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance сними вител од прав на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонија произведе робот висок 4,5 метри, чини 3 милиони долари

Читај повеќе

Вино старо 5.000 години пронајдено во кралска гробница во Египет

Читај повеќе
  • play_arrow

Научно истражување откри која песна е најрелаксирачка

Читај повеќе