Маркетинг

Куќата од соништата на Малибу Барби е достапна на Airbnb за 60 долари од вечер
filter

Куќата од соништата на Малибу Барби е достапна на Airbnb за 60 долари од вечер

Ако отсекогаш сте се восхитувале на светот на Барби, сега имате можност да престојувате во Куќата од соништата на Малибу Барби, што од 23 октомври годинава ќе може да ја резервирате преку
Read more
Брутално искрени верзии на логото на познати брендови
filter

Брутално искрени верзии на логото на познати брендови

Шведскиот дизајнер Виктор Херц направи серијал насловен Honest Logos со верзии на познати дизајни на лого, покажувајќи како би изгледале кога компаниите и брендовите би биле искрени за производите и услугите што ги нудат.
Read more
Ретро постери: Како изгледаше графичкиот дизајн во СССР?
filter

Ретро постери: Како изгледаше графичкиот дизајн во СССР?

Логоа, брендирање, постери, излози, реклами... графичкиот дизајн од времето на СССР стана модел за многу дизајнери оттогаш наваму.
Read more
Најбизарните омоти на албуми од поранешна Југославија
filter

Најбизарните омоти на албуми од поранешна Југославија

Генијално чудни. Вака се опишани омотите на албумите од поранешна Југославија што се најдоа во бизарната компилација на популарниот забавен сајт Bored Panda.
Read more
Брутално искрени слогани за познатите брендови
filter

Брутално искрени слогани за познатите брендови

Графичкиот дизајнер Клиф Дикинс направи алтернативни слогани за познати брендови што ја одразуваат вистинската суштина за производите и услугите што ги нудат. Брутално искрени, саркастични и во повеќето случаи, 100% точни.
Read more
Сексот продава: Ретро реклами за автомобили во СССР
filter

Сексот продава: Ретро реклами за автомобили во СССР

На времето, VAZ-2101 ‘Zhiguli’ беше рекламиран како ексклузивен автомобил со рок на чекање од 5 години, а GAZ ‘Volga’ беше сонот на секој граѓанин на СССР.
Read more
Ретро југословенски насловни страни на магазини за компјутери од 80-тите и 90-тите
filter

Ретро југословенски насловни страни на магазини за компјутери од 80-тите и 90-тите

Во 80-тите и 90-тите години од минатиот век, компјутерите се рекламираа како спортските автомобили. Компаниите користеа девојки во провокативно издание за да ги продадат компјутерите.
Read more
Југоносталгија – ретро реклами и постери од старата школа
filter

Југоносталгија – ретро реклами и постери од старата школа

Во 50-тите и 60-тите години на 20 век, напопуларните уметници на југословенските простори беа ангажирани да направат реклами за туристички дестинации, брендови од разни индустрии и настани во Југославија.
Read more
Најбизарните филмски постери на сите времиња
filter

Најбизарните филмски постери на сите времиња

Во 80-тите и 90-тите постерите за холивудските филмови што се прикажувале во Африка ги цртале локални уметници. Задачата им била да ги направат што е можно позабавни и повозбудливи, без разлика кој е заплетот во филмот.
Read more
Цртање лого на познати брендови по сеќавање, резултатите се пресмешни
filter

Цртање лого на познати брендови по сеќавање, резултатите се пресмешни

Компаниите плаќаат милиони долари за маркетинг на нивните брендови со надеж дека ќе успеат да „изнајмат“ дел од нашите мозоци каде ќе се складира сликата на нивното лого и ќе остане врежана таму.
Read more
Кретивно и генијално: Сосема поинакви баркод дизајни
filter

Кретивно и генијално: Сосема поинакви баркод дизајни

Денес речиси и не купуваме производ што нема баркод. Баркодот стана нешто толку вообичаено и често, што речиси и не го забележуваме.
Read more
Искрено лого за најпознатите брендови на светот
filter

Искрено лого за најпознатите брендови на светот

Графичкиот дизајнер Виктор Херц од Шведска е познат по редизајнирање на логоата на најпознатите брендови на светот, од прехранбена индустрија, автомобили, технологија, до музика и филм.
Read more
реклама

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

Read more