Уметност

filter

Дечково со транспарент пак има нешто ново да ви каже

Сет, познат како Dude With Sign ја освои јавноста со неговите транспаренти за навидум „неважните работи“ од секојдневниот живот. На Instagram го следат повеќе од 7,4 милиони обожаватели.
Read more
filter

Импресивни фотографии од Sony National & Regional Photography Awards

Уживајте во фотографиите кои зедоа награди на Sony National & Regional Photography Awards. Bored Panda направи избор од најдобрите од нив. Погледнете ја галеријата.
Read more
filter

Убавината на напуштените објекти

Напуштените објекти имаат некоја посебна убавина којашто често останува незабележана. 
Read more
filter

Моќни фотографии кои победија на натпреварот Visual Storytelling

Bored Panda направи галерија со моќни фотографии од победниците и финалистите на натпреварот The Independent Photographer's „Visual Storytelling“ кој се одржа во јануари 2021 година.
Read more
filter

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја мајка

Да се биде мајка не е лесно, но е прекрасно чувство. Жената додека е бремена минува низ психичка и физичка трансформација, а кога ќе се породи од неа многумина многу очекуваат.
Read more
filter

Најдобрите подводни фотографии за 2021

Познати се победниците на натпреварот Underwater photographer of the year во кој се бираат најдобрите подводни фотографии.
Read more
filter

30 фотографии кои освоиле Пулицерова награда за фотографија

Овие црно-бели фотографии ја освоиле Пулицерова награда за фотографија и има добра причина зошто е тоа така. Погледнете ја галеријата на Bored Panda.
Read more
filter

Како пандемијата го промени нашиот живот?

Додека живееме во новото нормално и имаме голема надеж дека работите ќе се вратат во нормала во 2021 година, повеќето уметници и илустратори инспирација наоѓаат во секојдневието што нè опкружува.
Read more
filter

Победниците на Travel Photographer of the Year 2020

Жирито на Travel Photographer of the Year имаше тешка задача да ги одбере најубавите фотографии од вкупно 25.000 пристигнати фотографии од 147 земји.
Read more
filter

Најдобрите фотографии од International Photography Awards за 2020

Фотографии кои ќе ве остават без здив од нивната убавина и совршеност. Bored Panda направи галеријата со избор од најдобрите фотографии од International Photography Awards за 2020.
Read more
filter

Јапонски уметник прави спектакуларни фигури од снег

Зимата за многумина е најубавиот период од годината. Сите му се радуваат на снегот и излегуваат надвор за да се прошетаат, а помалите да прават снешко и да се санкаат.
Read more
filter

Комични илустрации за детството во 80-тите

Bored Panda направи избор од смешни илустрации за детството во 80-тите.  Погледнете ја галеријата.
Read more
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more