Уметност

filter

Искрени илустрации за секојдневието на мајка со двегодишно дете

Да се биде родител воопшто не е лесно. Илустраторката Анастаија Ликова тоа го знае многу добро и го преточува преку нејзиниот талент за цртање.
Read more
filter

Сликарка ја претвори куќата во уметничко дело за време на карантин

Сите на свој начин се справуваме со пандемијата и карантинот. Француската уметница Натали Лете ги преточи овие тешки времиња низ нејзиниот талент во прекрасни мурали со кои ја наслика целата куќа.
Read more
filter

Најдобрите фотографии од Comedy Wildlife Photography Awards 2020

Позитива на денот: Bored Panda направи галерија од 12-те најдобри фотографии кои досега пристигнаа за конкурсот The Comedy Wildlife Photography Awards 2020.
Read more
filter

Најсмешните мемиња за серијата „La casa de papel“

La Casa de Papel стана најбараната серија на стриминг сервисите ширум светот. Главните ликови се нарекуваат според градови(Токио, Рио, Берлин, Хелсинки), а тие заедно со мистериозниот Професор(Еl Profesor) кој е мозокот на операцијата, ја
Read more
filter

Фасцинантни фотографии од најубавите животни и птици во Индија

Индија е несомнено една од најинтересните земји во светот. Тоа нè изненадува со своите контрасти, не воодушевува со своите традиции и култура и останува мистерија за повеќето странци.
Read more
filter

Како изгледа работата од дома во време на пандемија ширум светот?

Британскиот медиумски сервис BBC ги повика читателите на онлајн изданието да испратат фотографии како работат од дома во време на пандемија и одзивот беше голем и сесрден. Ова е изборот на уредниците.
Read more
filter

Некогаш и сега: Супермоделите од 90-тите години

Деведесеттите години беа период на супермоделите. Во текот на 90-тите години, моделите беа ѕвезди кои внесуваа посебен дух и атмосфера на модните ревии.
Read more
filter

Најдобрите фотографии од природата за 2020 година

Академијата за науки во Калифорнија ги објави победничките фотографии од натпреварот за BigPicture Nature World.
Read more
filter

Брутално искрен карантински дневник на мајка со четири деца

Илустраторката Таис Вандерхејден од Белгија е мајка на четири деца која во текот на карантинот го илустрира уникатното секојдневие со нејзините деца.
Read more
filter

11 мај 1904, роден е шпанскиот сликар Салвадор Дали

На денешен ден, 11 мај, во 1904 година е роден Салвадор Дали, шпански сликар и еден од најзначајните претставници на надреализмот.
Read more
filter

Карантински предизвик: Претвори се во уметничко дело

Без разлика на околностите, уметноста во нас и околу нас мора да опстои Барем така сметаат уметниците и вљубениците во уметноста кои поради вонредната состојба со пандемијата на COVID-19 бараат алтернативни начини да останат во допир со уметноста.
Read more
filter

Моќни илустрации за светот во кој живееме, зачинети со црн хумор

За оние кои уживаат во квалитетни илустрации и неочеку
Read more
реклама

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

Read more

Македонец од Белгија раскажува: Пред да се заразам мислев COVID-19 е само обичен грип

Read more

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Почнува четвртата вонредна состојба во земјава

Read more