Уметност

filter

Заборавени во времето: Напуштени пијана низ Европа

Фотографот Франсис Месле патувал насекаде низ Европа, а особена страст му се напуштени објекти и локации кои некогаш биле величествени.
Read more
filter

Корона графити – улична уметност во време на пандемија

Графити уметниците ширум светот ја ставија нивната уметност во корист на јавното добро и цртаат графити со кои ги потсетуваат граѓаните да ги почитуваат мерките за да се заштитат од COVID-19: миење раце, одржување дсистанца, носење маска.
Read more
filter

Скопје помеѓу две катастрофи – илустрации на Зоран Кардула

Истакнатиот македонски графички дизајнер Зоран Кардула
Read more
filter

Ова се веројатно најлошите дизајни што сте ги виделе

Bored Panda направи галерија со најлошите дизајни што постојат во различни делови во светот. Некои се смешни, но за некои ќе се запрашате како може некој да смисли ваква глупост? Погледнете ја галеријата.
Read more
filter

Убавина од која запира здивот: Бали

Бали е најмалата покраина во Индонезија. Овој остров се протега на површина од 5.
Read more
filter

Запознајте ја Гли: Мачката која со години живее во Аја Софија

Аја Софија во Истанбул е изградена во 537 година и во меѓувреме била многу нешта – од православна црква до католичка катедрала, па отоманска џамија и музеј.
Read more
filter

Како би изгледале принцезите на Disney со пореални контури на лицето?

Илустраторката Холи Феј ги обожава приказните на Disney и решила да го искористи нејзиниот талент за да ги прикаже овие анимирани ликови со пореални контури на лицето.
Read more
filter

Фасцинантни фотографии од редок црн пантер во Индија

Фотографот Шаз Јунг минал две години во џунгла во Индија во периодот од декември, 2007 година до јануари, 2020 години со дозвола да сними документарец за National Geographic, посветен на редок црн пантер.
Read more
filter

Неколку трикови како да изгледате убаво на секоја фотографија

Бони Родригез Кшевицки сподели неколку трикови со помош на кои секогаш ќе изгледате прекрасно на сите фотографии. Погледнете ја галеријата.
Read more
filter

Портрети од славните историски личности и нивните потомци

Инспириран од историјата, фотографот Дру Гарднер направи интересни портрети споредувајќи ги сличностите меѓу славните историски личности и нивните потомци.
Read more
filter

Фотографии кои ќе ве потсетат зошто е убаво да вдомите куче

Да вдомите куче е најубавото нешто што може да го направите бидејќи ќе добиете верен пријател, многу љубов....и пар изгризани патики, но вреди.
Read more
filter

Најголемите ѕвезди застанале пред неговиот објектив –Енди Готс

Фотографската кариера на Енди Готс почна пред 30 години кога тој како студент го убедил Стивен Фрај да позира за него. Оттогаш, пред неговиот објектив застанале најголемите имиња во шоубизнисот ширум светот.
Read more
реклама

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more