Вести

filter

Катастрофалните поплави во Канада, низ фотографии

Канада, поточно западната провинција Британска Колумбија е погодена од силно невреме и дождови поради кои илјадници луѓе се евакуирани, а нивните домови поплавени.
Read more
filter

17 ноември 1869, отворен бил Суецкиот Канал

На денешен ден во 1869 година свечено бил отворен Суетскиот Канал. Флотата од околу дваесетина бродови кај градот Порт Саид навлегла во каналот на првото историско патување.
Read more
filter

16 ноември 1945, нацистичките научници дошле во САД

Во еден од најконтроверзните потези на крајот од Втората светска војна американските власти им овозможиле прибежиште на 88 германски научници кои претходно работеле за нацистичкиот режим.
Read more
filter

15 ноември 1533, Пизаро го освоил главниот град на Инките

На денешен ден пред неполни пет века шпанскиот конквистадор Франсиско Пизаро официјално го заземал главниот град на Инките, Куско.
Read more
filter

20 фотографии кои ја одбележаа неделата

Мигрантскиот караван во Мексико, бегалци заглавени со денови на границите меѓу Белорусија и Полска, поплави во Бангкок, се дел од највпечатливите моменти доловени од светските фотографи во текот на изминатата недела.
Read more
filter

12 ноември 1996, смртоносен судир над индиското небо

Летот 763 на Saudi Arabian Airlines и летот 1907 на Kazakhstan Airlines се судриле над Индија при што загинале 349 лица, што претставува трета најсмртоносна авионска несреќа во историјата на воздухопловството.
Read more
filter

10 ноември 1885, Дајмлер го направил првиот мотоцикл

Германскиот инженер Готлиб Дајмлер заедно со индустријалистот Вилхелм Мајбах на светот му го претставиле првиот мотоцикл.
Read more
filter

9 ноември 1989, паднал Берлинскиот ѕид

Пред точно 32 години почнал падот на Железната завеса на Стариот континент откако бил урнат Берлинскиот ѕид, симболот на поделената Европа.
Read more
filter

8 ноември 1942, Сојузниците ја почнале операцијата Факел против Германија и Италија во Африка

Британски и американски сили ги нападнале Германците и Италијанците во Северна Африка почнувајќи ја операцијата „Факел“ за ослободување на африканските територии окупирани од силите на Оската.
Read more
7 ноември 1917, избувна Октомвриската револуција во Русија
filter

7 ноември 1917, избувнала Октомвриската револуција во Русија

Предводени од Владимир Ленин и Лав Троцки, заедно со меншевиците, левите социјалисти и анархистите, болшевиците успеале да ја симнат привремената влада и вовеле еднопартиска комунистичка власт.
Read more
filter

6 ноември 1860, Абрахам Линколн станал претседател на САД

Благодарение на гласачите од Северот и Западот, Линколн станал 16-тиот претседател на Соединетите Американски Држави и тоа прв од Републиканската партија.
Read more
5 ноември 1492, Колумбо ја откри пченката
filter

5 ноември 1492, Колумбо ја открил пченката

Морепловецот Кристофер Колумбо во својот дневник запишал дека на денешен ден пронашол „едно вкусно растение од кое живеат луѓето“. Тоа била пченката која потоа се пренела и во Европа.
Read more
реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more