Вести

filter

Неделата низ фотографии (06.07 - 12.07)

BBC направи избор од најдобрите фотографии од настаните во Европа и светот кои ја одбележаа оваа недела. Погледнете ја галеријата.
Read more
filter

10 јули 1962, сателитот Telstar започнал ТВ пренос во живо од Европа во Америка

Лансиран од Кејп Канаверал на Флорида, прикачен на ракетата Thor-Delta, сателитот Telstar успешно емитувал телевизија, телефонски повици и телеграфски слики поврзувајќи го светот.
Read more
filter

9 јули 1816, Аргентина прогласила независност

На денешен ден на конгрес во градот Тукуман била прогласена независноста на Аргентина и воедно ставен крај на шпанското колонијално владеење.
Read more
filter

Низ фотографии: Смртоносните поплави во Јапонија

Поројните дождови предизвикаа смртоносни поплави во југот на Јапонија. Најмалку 58 луѓе починаа во текот на последните денови, пренесе Guardian.
Read more
filter

8 јули 1709, Русите ги поразиле Швеѓаните во Битката кај Полтава

Клучната битка која го најавила падот на Шведска за време на Големата северна војна се случила на денешен ден близу градот Полтава во денешна Украина.
Read more
filter

7 јули 2007, избрани биле новите 7 светски чуда

На свеченост одржана на „Да Луж“ стадионот на фудбалскиот клуб Бенфика во Лисабон, Португалија, биле прогласени новите 7 светски чуда.
Read more
filter

Instagram убавица: Ивана Сантакруз

Сексапилната Мексиканка Ивана Сантакруз која живее во Германија е вистинска Instagram ѕвезда.  24-годишната убавица која е фитнес модел и се занимава со танцување ја следат 1,7 милиони луѓе на Instagram. 
Read more
filter

6 јули 1885, Луј Пастер за првпат употребил вакцина против беснило

Вакцината против беснило Пастер ја создал тестирајќи ја врз зајаци. Потоа ја тестирал врз 50 кучина пред да почне да ја тестира и на луѓе.
Read more
filter

Неделата низ фотографии: 27 јуни - 3 јули

BBC објави нова галерија од моќни фотографии направени од настани кои ги одбележаа изминатите седум дена.
Read more
filter

3 јули 1988, американски брод по грешка соборил ирански патнички авион

Во Персискиот Залив, американскиот крузер Vincennes по грешка соборил ирански патнички авион мислејќи дека е непријателски воен авион кој се подготвува за напад. Загинале сите 290 луѓе во авионот.
Read more
filter

2 јули 1900, првиот лет со цепелин

Пред точно 120 години Фердинанд фон Цепелин го извел првиот лет со дирижабл и тоа над Боденското Езеро во Јужна Германија.
Read more
filter

30 јуни 1908, мистеријата кај Тунгуска

Огромна површина била уништена откако голема и до ден денес непозната експлозија настанала на небото над Сибир.
Read more
реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Read more