Вести

filter

Љубов преку граница во време на пандемија

Швајцарија и Германија јасно ги оцртаа границите откако почна пандемијата на коронавирус.
Read more
filter

Животот под карантин во Лондон низ фотографии

Фотографот Џил Мед го документираше секојдневието на жителите во Лондон, под карантински услови поради пандемијата со коронавирусот.
Read more
filter

12 мај 1926, првиот лет преку Северниот Пол

Експедиција предводена од легендарниот Роалд Амундсен летајќи со дирижабл го прелетала Северниот Пол.
Read more
filter

Неделата низ фотографии (04.05 - 10.05)

BBC ги одбра најдобрите фотографии од Европа и светот за оваа недела. Погледнете ја галеријата.
Read more
filter

8 мај 1945, нацистичка Германија потпишала капитулација

Целосна и безусловна капитулација потпишале Германците вечерта на 8 мај 1945 година со што официјално завршила Втората светска војна.
Read more
filter

7 мај 1915, германска подморница го потопила бродот Луситанија

Во екот на Првата светкса војна германска У-20 подморница го потопила британскиот патнички брод РМС Луситанија при што загинале 1.198 луѓе.
Read more
filter

Идеално за социјална дистанца: Луѓето уживаат во кино на отворено

Поради затворените киносали како дел од мерките за запирање на ширењето на COVID-19, низ различни земји во светот одлично функционираат кината на отворено, каде социјалната дистанца е гарантирана, а луѓето уживаат во филмовите.
Read more
filter

5 мај 1821, починал Наполеон Бонапарта

На островот Света Елена во Атланткиот Океан умрел Наполеон Бонапарта, големиот француски император и еден од најпрославените светски војсководци.
Read more
filter

Неделата низ фотографии: 25 април - 1 мај

BBC објави нова моќна галерија од фотографии направени во различни делови низ светот во текот на изминатите седум дена.
Read more
filter

4 мај 1903, загина македонскиот револуционер Гоце Делчев

Денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револу
Read more
filter

3 мај 1945, усвоена била македонската азбука

Народната влада на Демократска Федеративна Македонија, по предлог на Комисијата за јазик и правопис при Министерството за просвета донесла решение за утврдување на македонската азбука која има 31 буква.
Read more
2 мај 2011, Американците го ликвидираа Осама бин Ладен
filter

2 мај 2011, Американците го ликвидираа Осама бин Ладен

Најбараниот светски терорист, Саудиецот Осама бин Мохамед бид Ауад бин Ладен, основач на пан-исламската терористичка организација Ал Каеда, беше убиен од страна на Американските специјалци во Пакистан.
Read more
реклама

Повторно раст на новозаболени од COVID-19, да се почитуваат препораките

Read more

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more