Вести

filter

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Сојузничките на сили на Бугарија, Србија, Грција и Црна Гора со победа над Османслиското Царство и поделба на Македонија ставиле крај на Првата балканска војна.
Read more
filter

Насилните протести во Минеаполис низ фотографии

Трета ноќ по ред во Минеаполис се случуваат насилни протести поради смртта на Џорџ Флојд, Афроамериканец кој почина набргу по апсење.
Read more
filter

И светските лидери носат заштитни маски

Треба да служат како пример за останатите, светските лидери носат маски со цел да се запре ширењето на COVID-19.
Read more
filter

28 мај 1937, основан е автомобилскиот гигант Volkswagen

На 28 мај 1937 година, Владата на тогаш нацистичка Германија основала државна компанија за производство на автомобили наречена Gesellschaft zur Vorbereitung des Deutschen Volkswagens mbH.
Read more
filter

27 мај 1937, пуштен во употреба мостот Голден Гејт

По четиригодишна изградба, на денешен ден во 1937 година бил пуштен во употреба мостот Голден Гејт, симболот на Сан Франциско.
Read more
filter

Креативни решенија за социјална дистанца

Со олеснување на мерките за карантин во некои земји како Шпанија и Италија, рестораните, парковите, училиштата, џамиите и црквите низ светот имаат креативни решенија како да се одржи мерката за социјална дистанца.
Read more
filter

26 мај 1942, потпишан Англо-советскиот воен договор

На денешен ден во 1942 година Обединетото Кралство и СССР потпишале договор за воено и политичко сојузништво за борба против нацистичка Германија.
Read more
filter

Низ фотографии: Како изгледа Дубровник без туристи?

Дубровник е еден од најпосетените и најубавите градови на Медитеранот.
Read more
filter

22 мај 1939, Хитлер и Мусолини го потпишале Челичниот пакт

Лидерот на нацистичка Германија, Адолф Хитлер и лидерот на фашистичка Италија, Бенито Мусолини, го склучиле злогласниот Челичен пакт со кој двете земји влегле во воен и политички сојуз во пресрет на Втората светска војна.
Read more
filter

21 мај 1927, првиот непрекинат лет Њујорк - Париз

Американскиот авијатичар Чарлс Линдберг станал првиот кој успеал со непрекинат лет да го прелета од Њујорк до Париз.
Read more
filter

20 мај 1506, умрел Кристофер Колумбо

На 55-годишна возраст во Ваљадолид починал славниот морепловец Кристофер Колумбо кој ја открил Америка, но умрел верувајќи дека го открил патот до Индија.
Read more
filter

19 мај 1906, отворен тунелот Симплон под Алпите

По 7 и пол години работа бил отворен источниот дел од познатиот тунел Симплон кој ги поврзува Швајцарија и Италија под Алпите.
Read more
реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Македонец од Белгија раскажува: Пред да се заразам мислев COVID-19 е само обичен грип

Read more

Почнува четвртата вонредна состојба во земјава

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more