Вести

filter

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Завојуваните страни во Втората балканска војна: Србија, Црна Гора, Романија и Грција од една страна и Бугарија од друга страна потпишале мировен договор со кој ставиле крај на балканските војни.
Read more
filter

Како изгледаше првиот училиштен ден во Хјустон?

Во САД учебната година почнува во август, а веќе во неколку американски држави се отворени училиштата и покрај лошата состојба со коронавирусот.
Read more
filter

Филипче се врати во операционата сала

Министерот за здравство Венко Филипче преку социјалните мрежи извести дека се вратил во операционата сала.
Read more
filter

7 август 1816, Лаенек го пронашол стетоскопот

Францускиот физичар и музичар, Рене Лаенек, благодарение на својата вештина во изработување флејти го измислил стетоскопот, помагало без кое медицината денес не може да се замисли.
Read more
filter

6 август 1945, САД ја фрлија првата атомска бомба врз Хирошима

На денешен ден, пред 75 години, американски бомбардери фрлија атомска бомба над Хирошима, убивајќи околу 140.000 луѓе. Три дена подоцна беше фрлена втора бомба врз Нагасаки.
Read more
filter

Бејрут по експлозиите, низ фотографии

Најмалку 100 луѓе починаа, над 4.000 се повредени и стотина се исчезнати по разорните експлозии на пристаништето во Бејрут, главниот град на Либан. Се стравува дека сè уште има луѓе заробени под урнатините, пренесе Guardian.
Read more
filter

Што сѐ плови во Вардар?

Фотографот на Медиумската информативна агенција (МИА) Дарко Попов сними вознемирувачка глетка во центарот на Скопје – во водите на Вардар има големо количество на ѓубре.
Read more
filter

5 август 1962, пронајдено безживотното тело на Мерилин Монро

Околу 3 часот по полноќ, д-р Ралф Гринсон, психијатарот на Монро, пријавил во полиција дека го нашол безживотното тело на Мерилин Монро, најпознатата холивудска глумица од 50-тите години на минатиот век и секс-симбол.
Read more
filter

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

На јужната хемисфера, државата Викторија во Австралија прогласи вонредна состојба поради коронавирусот и воведе дополнителни забрани и ограничувања во движењето.
Read more
filter

4 август 1952, првиот прекуатлантски лет со хеликоптер

Хеликоптери на Американската воздухопловна спасuвачка единица слетале во Западна Германија со што успешно го завршиле првиот прекуатлантски прелет со хеликоптер.
Read more
filter

30 јули 2003, Volkswagen ја произведе последната „буба“

По 65 години во производство, на денешен ден престана да се произведува легендарниот германски автомобил.
Read more
filter

Протест на туристичките работници

„Туризмот на респиратор“,„Ни треба помош сега и веднаш“, „Триста туристички агенции ќе стават клуч на врата“, „Државата ќе загуби милионски суми од даноци“, „Автобусите ќе останат паркирани“, „Помош за агенциите значи спас за туризмот“, бе
Read more
реклама

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more