Фото

filter

Русија и сè е можно: Мечокот Степан започна кариера како модел

Мечокот Степан бил напуштен од страна на неговата мајка, но за среќа постојат добри луѓе во светов, па го посвоиле Светлана и Јуриј Пантеленко. Со оглед на тоа дека расте со луѓе, Степан е домашна мечка и е многу сладок и мил.
Read more
filter

Македонија - Грузија низ објектив

Фото: ГФФ и Петр Стојановски / ФФМ
Read more
filter

15 октомври 1928, најдолгиот лет со цепелин

Германскиот Graf Zeppelin го направил најдолгиот непрекинат лет со такво летало кој не е срушен до ден денес летајќи 9.926 километри од Германија до САД.
Read more
filter

Искрени илустрации за менталното здравје во кои ќе се препознаат многумина

Не е лесно да се биде диносаурус, според илустрациите Dinos And Comics. И тие водат внатрешни битки, имаат проблеми кои не може да се поправат со одење на терапија или со добар сон. Но се грижат и се чуваат едни со други. 
Read more
filter

14 октомври 1947, со лет пробиен звучниот ѕид

Американкиот пилот Чарлс Јеигер станал првиот човек кој успеал со авион да го пробие звучниот ѕид.
Read more
filter

Секси среда

Read more
filter

Победниците на Wildlife photographer of the year 2020

Фотографијата на Сергеј Горшков од тигрица која прегрнува древно дрво е победник на престижниот натпревар Wildlife photographer of the year.
Read more
filter

13 октомври 1792, почнала изградбата на Белата куќа

Камен темелникот на Белата куќа во Вашингтон бил удрен на денешен ден пред точно 228 години.
Read more
filter

Низ фотографии: Европски градови кои се најубави во есен

Есента е период на топли чајчиња, дожд, многу прочитани книги, златни лисја, прегратки со најмилите и серии на Netflix под ќебе.
Read more
filter

Брутално искрени илустрации за суровоста на светот во кој живееме

Брз живот, трка за пари и успех, живот онлајн, плитки врски, лажни животи... Ви звучи познато? Ова го гледаме околу нас (а и кај нас!), а никој не зборува за тоа. Само продолжуваме да трчаме во тркалото и да зјапаме во екраните.
Read more
filter

13 октомври 2003, почина Ѓорѓи Колозов

На денешен ден, пред 17 години, во Скопје почина Ѓорѓи Колозов, еден од најпознатите актери во Македонија.
Read more
filter

20 фотографии кои ја одбележаа неделата

Враќањето на Доналд Трамп во Белата куќа, воениот конфликт во Нагорно-Карабах, демонстрации и влијанието на COVID-19 во секојдневниот живот се дел од настаните кои ја одбележаа изминатата недела.
Read more
реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Зошто Шведска нема „втор бран“ на COVID-19?

Read more

Нови мерки: Угостителите ќе работат до 23 часот, администрацијата од дома, а јавниот превоз со 50% капацитет

Read more