Фото

filter

Малта - Македонија низ објектив

Македонската фудбалска репрезентација синоќа извојува победа од 2:0 на гостувањето кај Малта во рамките на квалификациите за пласман на ЕУРО 2024.
Read more
12 септември 1944, првите американски трупи стапнаа на германско тло
filter

12 септември 1944, првите американски трупи стапнале на германско тло

Рано утрината на 12 септември 1944 година Првата американска единица предводена од генералот Кортни Х. Хоџис навлегла 15 километри на германско тло кај градовите Раерен и Роетген, денес на белгиско-германската граница.
Read more
filter

Фудбалерите се запознаа со теренот на Малта

Македонските фудбалери од 19 часот го почнаа тренингот на стадионот „Граунд Нацјонали Та' Али“ каде утре вечер ќе бркаат победа против Малта.
Read more
filter

11 септември 2001, се случи најголемиот терористички напад во историјата

На денешен ден, 11 септември, во 2001 година, исламски терористи во САД киднапираа четири патнички авиони и ги изведоа најголемите терористички напади во историјата.
Read more
filter

10 септември 1976, судир над небото на Загреб

Во страшна авионска несреќа во која два авиона се судриле при лет некаде на небото над Загреб загинале вкупно 176 лица, односно сите патници и членови на екипажот во двата авиона.
Read more
filter

9 септември 1776, Соединетите Колонии станале САД

На денешен ден Континенталниот Конгрес формално го објавил името на новата држава која почнала да се вика Соединети Држави наместо дотогашното име Соединети Колонии.
Read more
filter

8 септември 1504, јавноста прв пат го видела Давид

Едно од најпознати уметнички ремек дела во светот, статуата Давид на Микеланџело, за прв пат била откриена пред јавноста на Пјаца дела Сињориа во Фиренца.
Read more
filter

Грција по невремето низ фотографии

Шест лица загинаа во силната бура што ја погоди Грција. Обилните врнежи ги претворија улиците во реки, урнаа и мостови и патишта и оставија цели села под вода. Во тек се спасувачки операции.
Read more
filter

7 септември, среќен роденден Дарко Панчев

На денешен ден пред точно 58 години е родена легендата на југословенскиот и македонскиот фудбал, Златната копачка на Европа за 1992 година, незаборавниот Дарко Панчев.
Read more
filter

Поглед во Mercedes Vision One-Eleven

Со електричниот концепт Vision One-Eleven германскиот производител привлече големо внимание на саемот во Минхен. Според фотографието, јасно е зошто овој автомобил е ѕвезда на автосаемот.
Read more
filter

6 септември 1992, Ленинград станал Санкт Петербург

Падот на комунизмот во Русија означил и крај на ерата на градот познат како Ленинград, кој всушност си го вратил оригиналното име - Санкт Петербург.
Read more
filter

Поглед во новиот е-автомобил Grand Kangoo на Renault

Во време кога владеат кросоверите, Renault е решен да им понуди на клиентите алтернатива со тоа што го одржува во живот сеопфатното возило.
Read more
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more