Франција го мина прагот од 10.000 мртви од COVID-19

Франција го премина прагот од 10.000 мртви од COVID-19, со нови 607 смртни случаи во болниците и 820 во старските домови,  во последните 24 часа, јави дописникот на МИА.

Генералниот директор за здравство Жером Саломон, откако потсети дека Европа е епицентарот на епидемијата, изјави дека  Франција брои нови 305 пациенти со инфекцијата од COVID-19, односно вкупно 30.000. Од нив 7.131 пацинет се на интензивна нега, од кои 61 отсто се на возраст од 60 до 80 години, 104 пациенти се помлади од 30 години. На интензивна нега биле пратени нови 518 пациенти. Иако бројот не се зголемува, сепак тој покажува дека епидемијата напредува.

Од почетокот на март, во Франција се регистрирани 10.328 смртни случаи, од кои 7.091 во болниците и 3.237 во старските домови. Меѓу починатите 82 отсто се на возраст од над 70 години.

Од болница излекувани излегле од почетокот на кризата 19.337 лица.

Жером Саломон, притоа оцени дека старските домови имаат потреба од засилување, исклучувајќи ја засега можноста да се размислува за подигање на мерките за ограничено движење.

реклама

La Casa de Papel добива петта и шеста сезона

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Нови 52 случаи на COVID-19, се очекува прес-конференција на Филипче

Read more

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Read more

Свет

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Read more

Продолжуваат протестите во Минеаполис, Трамп се закани дека ќе испрати војска

Read more

Отворањето на училиштата во Данска не го зголеми бројот на заразени со COVID-19

Read more

ИСИС ја користи корона-кризата: Вирусот е божја казна, следат нови напади

Read more

Вести

Семејство на починат кој бил заразен со COVID-19 одбива комуникација со епидемиолозите

Читај повеќе

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Читај повеќе

Филипче: Не може да живееме вечно затворени

Читај повеќе

Министерот Чулев бара од ОЈО да истражи дали има кршење на законите во АНБ

Читај повеќе
  • play_arrow

Можни се локализирани карантини во општини каде не се почитуваат мерките

Читај повеќе

Коцарев: МАНУ ги истражува причините за различната клиничка слика на COVID-19 кај заболените

Читај повеќе

Отфрлена кривичната пријава во врска со планинарската несреќа на Кајмакчалан

Читај повеќе

Предложена казна од 10.000 евра за поранешната директорка на Клиниката за кожни болести

Читај повеќе

Почна масовно тестирање на работници во штипската конфекција од која се шири коронавирусот

Читај повеќе