Франција и Англија со убедливи победи на стартот на квалификациите за ЕП 2020

Кишинев, 23 март 2019 (МИА) – Светскиот шампион Франција го започна силно своето учество во квалификациите за ЕП 2020 по победата од 4:1 над Молдавија во натпревар од групата „Х“.

Убав гол на Антоан Гримман (24) го отвори резултатот, а потоа следеа и погодоци на Рафаел Варан (27) Оливие Ѓиру (36) и Килијан Мбапе (87).

За домаќините, Амброс беше прецизен во 89-та минута.

Тренерот на „петлите“, Дидие Дешан се потпре на шема 4-2-3-1, со Жиру во нападот, поддржан од Мбапе, Гризман и Коман.

Англија пак ги започна квалификациите со импресивна победа, откако на „Вембли“ ја победи Чешка со 5:0 во натпревар од групата „А“.

Херој за домаќините беше Рахим Стерлинг, кој постигна „хет-трик“ за „трите лава“. Прецизен беше и Хари Кејн од пенал, а на крајот Томас Калас ја внесе топката во својата мрежа.

Одличен натпревар одигра младиот Џејдан Санчо, кој асистираше за првиот гол.

По првиот круг, Англија е на чело на табелата со 3 поени, а Бугарија и Црна Гора имаат по 1 поен.

Квалификации за ЕП 2020, 1 коло:

Група „А“:

18:00 часот:

Бугарија – Црна Гора 1:1

0:1 Мугоша (50)

1:1 Неделев (82-пенал)

 

20:45 часот:

Англија – Чешка 5:0

1:0 Стирлинг (24)

2:0 Кејн (45-пенал)

3:0 Стирлинг (62)

4:0 Стирлинг (68)

5:0 Калас (84-автогол)

 

Група „Б“:

20:45 часот:

Луксембург – Литванија 2:1

0:1 Чернич (14)

1:1 Мартинс (45)

2:1 Родригез (55)

 

Португалија – Украина 0:0

 

Група „X“:

20:45 часот:

Албанија – Турција 0:2

0:1 Јилмаз (21)

0:2 Чалханоглу (55)

 

Андора – Исланд 0:2

0:1 Сигурдсон (22)

0:2 Кјартансон (80)

 

Молдавија – Франција 1:4

0:1 Гризман (24)

0:2 Варан (27)

0:3 Жиру (36)

0:4 Мбапе (87)

1:4 Амброс (89).

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Фудбал

Фудбалерка доби отказ поради непримерни видеа на Snapchat

Read more

ПМФЛ: Шкендија триумфираше во Велес

Read more

Навивачите разочарани од восочната фигура на Меси

Read more

Сејдини: За карти за ЕУРО 2020 ФФМ ќе им даде предност на медицинските лица

Read more

Спорт

Фудбалерка доби отказ поради непримерни видеа на Snapchat

Читај повеќе

ПМФЛ: Шкендија триумфираше во Велес

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивачите разочарани од восочната фигура на Меси

Читај повеќе

Сејдини: За карти за ЕУРО 2020 ФФМ ќе им даде предност на медицинските лица

Читај повеќе

Наполи официјално го преименува стадинот во чест на Марадона

Читај повеќе

Додека Пандев и соиграчите се мачеа, резервите си играа на смартфоните

Читај повеќе

Заврши авантурата на Патрик Виера во Ница

Читај повеќе
  • play_arrow

Грожан: Умирав среде пламенот, но ќе возам на последното ГП

Читај повеќе

Левандовски за откажувањето на Златна топка: Многумина знаат дека ја имав најдобрата сезона

Читај повеќе