Франција и Англија со убедливи победи на стартот на квалификациите за ЕП 2020

Кишинев, 23 март 2019 (МИА) – Светскиот шампион Франција го започна силно своето учество во квалификациите за ЕП 2020 по победата од 4:1 над Молдавија во натпревар од групата „Х“.

Убав гол на Антоан Гримман (24) го отвори резултатот, а потоа следеа и погодоци на Рафаел Варан (27) Оливие Ѓиру (36) и Килијан Мбапе (87).

За домаќините, Амброс беше прецизен во 89-та минута.

Тренерот на „петлите“, Дидие Дешан се потпре на шема 4-2-3-1, со Жиру во нападот, поддржан од Мбапе, Гризман и Коман.

Англија пак ги започна квалификациите со импресивна победа, откако на „Вембли“ ја победи Чешка со 5:0 во натпревар од групата „А“.

Херој за домаќините беше Рахим Стерлинг, кој постигна „хет-трик“ за „трите лава“. Прецизен беше и Хари Кејн од пенал, а на крајот Томас Калас ја внесе топката во својата мрежа.

Одличен натпревар одигра младиот Џејдан Санчо, кој асистираше за првиот гол.

По првиот круг, Англија е на чело на табелата со 3 поени, а Бугарија и Црна Гора имаат по 1 поен.

Квалификации за ЕП 2020, 1 коло:

Група „А“:

18:00 часот:

Бугарија – Црна Гора 1:1

0:1 Мугоша (50)

1:1 Неделев (82-пенал)

 

20:45 часот:

Англија – Чешка 5:0

1:0 Стирлинг (24)

2:0 Кејн (45-пенал)

3:0 Стирлинг (62)

4:0 Стирлинг (68)

5:0 Калас (84-автогол)

 

Група „Б“:

20:45 часот:

Луксембург – Литванија 2:1

0:1 Чернич (14)

1:1 Мартинс (45)

2:1 Родригез (55)

 

Португалија – Украина 0:0

 

Група „X“:

20:45 часот:

Албанија – Турција 0:2

0:1 Јилмаз (21)

0:2 Чалханоглу (55)

 

Андора – Исланд 0:2

0:1 Сигурдсон (22)

0:2 Кјартансон (80)

 

Молдавија – Франција 1:4

0:1 Гризман (24)

0:2 Варан (27)

0:3 Жиру (36)

0:4 Мбапе (87)

1:4 Амброс (89).

реклама

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Фудбал

Извлечени двојките за новата сезона во Вторите лиги

Read more

Далеку од дрим-тим: Најлошите фудбалери кои освоиле ЛШ титула

Read more

Косовскиот шампион пред исфрлање од ЛШ поради позитивни фудбалери

Read more

Дури 151 фудбалер во Бразил е заразен со COVID-19

Read more

Спорт

Извлечени двојките за новата сезона во Вторите лиги

Читај повеќе
  • play_arrow

Далеку од дрим-тим: Најлошите фудбалери кои освоиле ЛШ титула

Читај повеќе

Косовскиот шампион пред исфрлање од ЛШ поради позитивни фудбалери

Читај повеќе

Дури 151 фудбалер во Бразил е заразен со COVID-19

Читај повеќе

Пелистер му подаде рака на Силекс давајќи му два дена одмор пред ЛШ

Читај повеќе

Мата: Преморени сме, но важно поминавме

Читај повеќе

Меси купи стан во Милано и повторно ги разгоре шпекулациите

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се седумте фудбалери со нула голови сезонава?

Читај повеќе

Интер по десет години во полуфинале на европско натпреварување

Читај повеќе