Франција нема да испрати свои војници во Украина за воени операции, изјави францускиот министер

Макфакс
/ 01.03.2024 / 12:50

Франција нема да испрати свои војници во Украина за воени операции, изјави францускиот министер за надворешни работи, Стефан Сежурн.

„Французите нема да умрат за Украина. Нема да испраќаме војници во битка“, изјави Сежурн за француското „Интер радио“.

Францускиот претседател Емануел Макрон по конференцијата за Украина организирана од Париз во понеделникот, 26 февруари, изјави дека западните лидери разговарале за можноста за испраќање војници во Украина и дека не е постигнат консензус, но дека ништо не може да се исклучи.

На ова Кремљ реагира многу жестоко.

Претседателот на руската Дума, Вјачеслав Володин, го предупреди францускиот претседател Емануел Макрон да не испраќа војници на територијата на Украина бидејќи може да ја доживее судбината на војската на Наполеон, пишува „Политико“.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Свет

Г7 подготвува мерки против Иран

Read more

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Read more

NYT тврди: Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Read more

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Read more
 

Вести

Г7 подготвува мерки против Иран

Читај повеќе

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Читај повеќе

Сообраќајка со полициско возило во Скопје, шестмина повредени

Читај повеќе

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Читај повеќе

Тепачка во штипскиот затвор, надвор стигнала и поддршка од 30 лица

Читај повеќе

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Читај повеќе

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Читај повеќе

Изложба на карикатури од Фестивалот за хумор и сатира IN VINICA VERITAS во Крива Паланка

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Читај повеќе