Франција, Русија и САД бараат итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах

МИА/КАЈГАНА
/ 01.10.2020 / 16:28

Претседателите на Русија, Франција и САД денеска повикаа на „итен прекин на борбените дејствија“ во Нагорно-Карабах, објавено е на веб-страницата на Елисејската палата.

Владимир Путин, Емануел Макрон и Доналд Трамп ги повикаа властите на Ерменија и Азербејџан да продолжат со преговорите под покровителство на ОБСЕ.

„Ги повикуваме лидерите на Ерменија и Азербејџан да се ангажираат за продолжување на преговорите без одлагање, со добра волја и без предуслови, под покровителство на копретседавачите на групата од Минск при ОБСЕ“, се вели во заедничкото соопштение.

URL

Путин, Макрон и Трамп најостро ја осудија ескалацијата на насилството во Нагорно-Карабах и изразија жалење за човечките жртви.

URL

„Изразуваме сочувство до семејствата на жртвите и ранетите“, се вели во заедничкото соопштение.

Судирите во Нагорно-Карабах ескалираа во неделата, од кога десетици луѓе се убиени и повредени.

URL

Со денови меѓународната заедница повикува на разговори за ставање крај на деценискиот конфликт меѓу двете поранешни советски републики.

Азербејџан, земја на турско говорно подрачје, чии жители се претежно шиити, бара да го врати под своја контрола Нагорно-Карабах, претежно населено со христијанско ерменско население, чие отцепување во 1991 година не беше признаено од меѓународната заедница.

Групата од Минск (Минска Група) при ОБСЕ, со која копретседаваат Франција, Русија и САД, беше формирана во 1992 година за да се најде мирно решение за конфликтот, но без резултат. Примирјето, сепак, беше договорено во 1994 година. 

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Свет

Продолжуваат протестите поради рестриктивните мерки во Берлин, протест и во Прага

Read more

Се уриваат рекорди со бројот на заразени од COVID-19

Read more

Купуваат лажни негативни тестови за да можат да патуваат

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Вести

Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ограничуваат

Читај повеќе

Шахпаска: Се следи состојбата во градинките, засега e под контрола

Читај повеќе

Позитивен наставник на коронавирусот изолира колега и 22 ученика во Кавадарци

Читај повеќе
  • play_arrow

Продолжуваат протестите поради рестриктивните мерки во Берлин, протест и во Прага

Читај повеќе

Позитивните ги кријат своите контакти, велат од ЦЈЗ Куманово

Читај повеќе

Советот за безбедност утре ќе расправа за состојбата со COVID-19

Читај повеќе

Два нови македонски брендови кои целат кон светскиот пазар

Читај повеќе

Се уриваат рекорди со бројот на заразени од COVID-19

Читај повеќе

Загадувањето во Скопје над дозволеното, вечерните и ноќните часови најкритични

Читај повеќе