Франција со воено присуство се вмешува во грчко-турскиот спор

Франција го засилува военото присуство во источниот дел на Средоземното Море, соопшти вчера францускиот претседател Емануел Макрон.

Тој ја повика Турција да запре со истражувањето за наоѓалишта на нафта и природен гас во спорните води што ги засили тензиите со Грција.

Францускиот претседател во разговор со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис изрази загриженост за „едностраното“ истражување, соопшти Елисејската палата, додавајќи дека тоа мора да престане за да се овозможи дијалог меѓу двете членки на НАТО.

Франција привремено ќе го засили своето воено присуство во источниот дел на Средоземното Море, „за да ја следи ситуацијата во регионот и да ја покаже својата одлучност да се почитува меѓународното право“.

Турција и Грција се во спор околу територијалните води богати со енергенси, а тензиите се засилија во понеделникот, кога Анкара испрати истражувачки брод во спорниот дел на Средоземното Море, во придружба на воени бродови, еден ден откако Грција потпиша договор со Египет.

Министрите за надворешни работи во Европската Унија ќе разговараат по ова прашање на вонредниот состанок закажан за утре. Грчкиот министер истиот ден на истата тема ќе се сретне со американскиот државен секретар Мајк Помпео во Виена.

Заедничка воена вежба на Грција и Франција

Во рамките на воената соработка на Грција и Франција, денеска беше одржана поморска воена вежба во источниот дел на Средоземното Мре, во која учествуваа грчки и француски фрегати.

Од Генераштабот на Грција соопштуваат дека воената вежба била и во морскиот дел во кој Турција во понеделникот, „со нелегалната NAVTEX најави истражувања“.

„Вежбата вклучуваше прогресивни маневри, предмети од заедничко оперативно планирање, размена на тактика на слики, комуникации, како и соработка со воздушни средства и придонесе да се подигне нивото на оперативната подготвеност, на борбената способност и на соработката на учесниците во сојузничка рамка“, соопштуваат од Генералштабот.

Во вежбата учествувале четири грчки фрегати и француска група бродови (Task Force), односно носач на хеликоптери и една фрегата, а во рамките на воената соработка на двете земји два француски авиони Rafale слетале во воената база Суда на островот Крит.

реклама

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Свет

Европските земји ги враќаат строгите епидемиoлошки мерки

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Над милион луѓе во светот починаа од последици на COVID-19

Read more

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Европските земји ги враќаат строгите епидемиoлошки мерки

Читај повеќе
  • play_arrow

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Читај повеќе

Над милион луѓе во светот починаа од последици на COVID-19

Читај повеќе

Променливо облачно со повремени врнежи

Читај повеќе

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за COVID-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Читај повеќе

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците ќе следат кривични пријави, предупреди премиерот

Читај повеќе

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Читај повеќе

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Ердоган: Азербејџан мораше да ги земе работите во свои раце

Читај повеќе