Франција во хаос поради пензиските реформи: Солзавец за демонстрантите, Макрон молчи

Ширум Франција растат протестите поради новиот закон што претседателот Емануел Макрон вчера го протурка низ парламентот во посебна процедура. Француската премиерка Елизабет Борн искористи специјална уставна процедура за да ја помине пензиската реформа на Макрон во парламентот без гласање.

Левичарската опозиција го дочека овој потег со викање, свирежи и пароли против реформите. Во францускиот парламент во знак на протест се пееше и Марсељезата.

Постапката од член 49 точка 3 од Уставот овозможува донесување закон со кој за две години ќе се зголеми границата за пензионирање на 64 години, по неколкунеделни протести и жестока јавна расправа.

Клучната точка на реформата е да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Дополнително, треба да се зголеми бројот на години потребни за уплата во пензискиот систем, а минималната пензија да се зголеми на 1.200 евра.

Макрон и владата велат дека подоцното пензионирање е неопходно за да се извади пензискиот систем од црвено до крајот на деценијата.

Во Париз уапсени 73 лица, полицијата употреби и солзавец

Францускиот весник Le Figaro наведува дека вечерва во Париз се уапсени 73 лица.

Весникот наведува и дека полицијата сè уште се обидува да растера група од околу 100 демонстранти кои извикуваат „Париз, стани“ во центарот на градот.

URL

Повеќето од демонстрантите беа избркани од Плас де ла Конкорд од страна на специјален одред на полицијата за немири. Но, некои упорни не заминуваа, па полицијата употреби солзавец кон толпата која остана, пишува BBC. Некои демонстранти одговорија со фрлање камења и палење оган на улицата.

Репортерите од местото на настанот известуваат дека Плас де ла Конкорд сега е главно празен. Сепак, судирите сè уште траат во некои делови на Париз.

URL

Протести и во други француски градови

Протести на луѓе кои се чувствуваат измамени се одржуваат и во други француски градови.

Во градот Гренобл на југозападот на земјата, меѓу стотиците демонстранти беше и претставничката на синдикатот CGT, Карен Мантовани, која рече дека очигледно била наивна кога мислела „дека барем малку ќе ја почитуваат демократијата“, пренесува француската новинска агенција AFP.

Во градот Лил, демонстрант праша како претседателот Макрон можел да го премолчи јавното противење на реформите. Во Лион, на југот на земјата, се собраа околу 400 луѓе кои го повикаа Макрон да поднесе оставка.

Француската премиерка даде интервју, Макрон молчи

Француската премиерка Елизабет Борн даде интервју за францускиот ТВ-канал TF1. Таа рече дека заедно со претседателот Макрон се обидела да натера повеќе политичари да го поддржат нацрт-законот пред да го спроведе спорниот член од уставот.

„Стотици часовни преговори со синдикатите и владата се зад нас во обид да се најде компромис, но едноставно не можевме да се согласиме да го финансираме францускиот пензиски систем со долгови“, рече таа.

Борн рече и дека е многу шокирана од викањето и пеењето на пратениците додека најавуваше спроведување на спорниот член од уставот.

„Некои групи сакаат хаос, а скромните Французи ги сносат последиците“, рече француската премиерка.

„Не можеме да се коцкаме со иднината на нашите пензии. Неопходна е реформа“, рече таа претходно во Парламентот.

URL

Претседателот Емануел Макрон уште се нема огласено.

Еден од најголемите француски синдикати, Confédération Générale du Travail (CGT), вели дека се планира уште еден ден на штрајкови и демонстрации.

„Обединетиот синдикален фронт продолжува да бара повлекување на реформите и повикува на уште еден ден на штрајкови и демонстрации“ во четврток, 23 март, изјави за новинарите претставникот на синдикатот CGT, Кетрин Пер.

Што точно сака да воведе Макрон со пензиската реформа?

Со пензиската реформа, францускиот претседател сака пред се да ја зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години од 2030 година. Згора на тоа, се предлага работниците да почнат со дополнителни придонеси во националниот пензиски систем - од 2027 година. И за целосна пензија ќе треба да се работи 43, а не 42 години.

Возраста за пензионирање постепено ќе се зголемува за три месеци годишно, почнувајќи од септември годинава.

Реформата на Макрон исто така вклучува:

  • гарантирана минимална пензија не помала од 85% од нето минималната плата, приближно 1.200 евра месечно на сегашното ниво, за новите пензионери
  • полициските службеници, затворските чувари, контролорите на летање и другите вработени во јавниот сектор на работни места кои се сметаат за физички или психички тешки ќе го задржат правото на предвремено пензионирање
  • нивната возраст за пензионирање ќе се зголеми за ист број години како и пошироката работна сила
  • крај на таканаречените „посебни режими“ со различна возраст за пензионирање и бенефиции за работниците во железницата, електричната енергија и гасот.

Француската влада вели дека реформите се потребни за да се спречат големи финансиски дефицити во системот во иднина, а политиката е камен-темелник на политичката платформа на претседателот Емануел Макрон откако за прв пат беше избран во 2017 година.

Вработените во јавниот сектор, кои претходно брзаа да се спротивстават на реформите на Макрон, се меѓу оние со најмногу изгубени, а новите работници повеќе немаат право на специјалните пензиски режими дадени на нивните претходници.

URL

Макрон би можел да се соочи со гласање за недоверба

Оние во францускиот парламент кои се против пензиските реформи на Макрон сега имаат помалку од 24 часа да поднесат барање за недоверба. Доколку тој предлог биде одбиен, планот на Макрон за зголемување на старосната граница за пензионирање ќе продолжи. Но, ако парламентот го изгласа, предлогот за промена на законот, односно реформи, е отфрлен, а кабинетот на Макрон мора да поднесе оставка.

Засега не се знае кога точно би можело да се гласа за недоверба, но доколку се случи, се очекува да биде на почетокот на неделата.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Свет

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Read more

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Read more

Украински командант најави контраофанзива

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе