Француската полиција со солзавец ги растера демонстрантите во Париз

Париз, 16 ноември 2019 (МИА) – Француската полиција денеска испука солзавец за да ги растера демонстрантите кои се собраа во Париз на првата годишнина од антивладините протести на движењето „Жолти елеци“.

Судири меѓу полицијата и демонстрантите се случија во северозападен Париз, кога демонстрантите се подготвуваа да го почнат маршот низ градот.

Полицијата интервенираше и за да спречи неколку стотици демонстранти да го блокираат кружниот тек во Париз.

Досега се уапсени 24 лица, соопшти полицијата.

Протестите на „жолтите елеци“ почнаа кон средината на ноември 2018 година, првично поради зголемувањето на цената на горивата и високите трошоци за живот, но прерасна во пошироко движење против претседателот Емануел Макрон и неговите економски реформи.

На почетокот, десетици илјади луѓе учествуваа во протестите, на моменти и до 300.000, а подоцна се намали нивниот број на неколку илјади.

Сепак, водачите на протестите ги повикаа поддржувачите денеска повторно да се мобилизираат за да ја одбележат првата годишнина.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Свет

САД запленија иранска нафта на пат кон Венецуела

Read more

Фаучи: Не сум задоволен од развојот на ситуацијата, отворањето на училиштата може да има катастрофални последици

Read more

Пентагон формира работна група за анализа на појави на НЛО

Read more

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Read more

Вести

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Читај повеќе

НБ: Сите мерки што ги презедовме кон Еуростандард банка се за заштита на депонентите

Читај повеќе

Хаџиев: Од ФОД ќе бидат обесштетени депозитите на 99,4% од физичките депоненти во Еуростандард банка

Читај повеќе

САД запленија иранска нафта на пат кон Венецуела

Читај повеќе

Локални поројни врнежи, ветер, грмежи и град викендов

Читај повеќе

Србија: Од денеска задолжителен ПЦР тест за граѓаните на 5 соседни држави

Читај повеќе

Фаучи: Не сум задоволен од развојот на ситуацијата, отворањето на училиштата може да има катастрофални последици

Читај повеќе

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Читај повеќе

Продолжуваат консултациите за формирање Влада

Читај повеќе