Францускиот филм „Милост Божја“ во кината од 17 октомври

По освоениот Гран при на 69. Меѓународен филмски фестивал во Берлин, филмот „Милост Божја“ ќе се најде и на редовниот репертоар на нашите кина.

Филмот кој е првенствено замислен како документарец, но потоа сепак е завршен како игран филм, е работен на вистинска приказна за страшните настани и премолчувања на црквата околу сексуалните злоставувања во Лион.

Филмот ги следи животните приказни на тројца возрасни луѓе - Алекс, Франсоа и Емануела, нивните трауми и долгогодишната борба со самите себе. По една случка која ќе предизвика лавина од лоши сеќавања, ќе започне борбата против суровите злодела од минатото. Споредувајќи ги своите лични трауматични искуства, хероите на приказната, ги преиспитуваат своите животи низ љубовна, семејна и професионална перспектива.

Франсоа Озон е француски филмски режисер и сценарист чии филмови специфично се карактеризираат со значајна сатира и слободоумен поглед на човечката сексуалност. Ова негово остварување се одвојува од карактеризациите на претходните дела заради осетливоста и свежината на случаите кои ги раскажува.

Наградуван за филмовите „8 жени“ (2002) и „Базен“ (2003), Озон го сметаат за еден од нај важните режисери на „новиот бран“ на францускиот филм.

„Милост Божја“ од 17 октомври можете да го погледнете во Синеплекс Скопје и 3Д Кино Битола.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Филм & ТВ

Семејно советување ги подобри односите меѓу Бред Пит и Анџелина Џоли

Read more

Стигна трејлерот за продолжението на Netflix хитот „The Kissing Booth“

Read more

„Love on the Spectrum“ – каков е светот на љубовта за луѓето со аутизам?

Read more

Џони Деп на суд се бори против клевета - не ја тепал бившата

Read more

Сцена

Семејно советување ги подобри односите меѓу Бред Пит и Анџелина Џоли

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна трејлерот за продолжението на Netflix хитот „The Kissing Booth“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Love on the Spectrum“ – каков е светот на љубовта за луѓето со аутизам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов сингл на Љубојна  - „Љубов по Татунчо“ за македонскиот филм „Стела“

Читај повеќе
  • play_arrow

Џони Деп на суд се бори против клевета - не ја тепал бившата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите филмови во 2020, досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Крис Хемсворт ќе мине низ најголемата физичка трансформација за Хулк Хоган

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix одбива да го тргне контроверзниот еротски филм „365 Days“ од репертоарот

Читај повеќе