Францускиот парламент со големо мнозинство гласаше за нов нуклеарен план

Францускиот парламент гласаше со големо мнозинство за владиниот нуклеарен инвестициски план, еден ден откако владата за тесно го преживеа гласањето за доверба за нејзиниот план за пензиски реформи.

Планот за нуклеарна обнова, чија клучна точка е планираната изградба на шест нови нуклеарни реактори, беше прифатен со 402 гласа за и 130 против. Вчера, 278 пратеници го поддржаа предлогот за недоверба на опозицијата, што е само девет гласа помалку од 287-те потребни за соборување на владата.

„По Сенатот минатиот месец, Долниот дом вечерва со големо мнозинство гласаше за нуклеарниот план (...), резултат на заедничката работа во борбата против климатските промени и гаранцијата за нашиот енергетски суверенитет“, напиша француската премиерка Елизабет Борн на Twitter.

Францускиот претседател Емануел Макрон се обидува повторно да ја преземе иницијативата со нови реформи во наредните недели, откако неговата влада речиси пропадна поради планот за пензиски реформи. Нуклеарната енергија е едно од прашањата за кои неговата центристичка партија се согласува со конзервативната Републиканска партија, како и со екстремно десничарскиот Национален собир.

„Нашата цел е Франција да ја направиме земја со нула јаглерод и суверена земја“, напиша министерката за енергија Ањес Паниер-Рунашер на Twitter, додавајќи дека тоа е првата основа за „огромен проект за рестартирање на нашата нуклеарна индустрија“.

Таа рече дека во процесот на изградба на нови нуклеарни централи, административните процедури не треба да го забават продолжувањето на векот на постоечките или изградбата на нови.

„Со овој проект ја започнуваме најголемата научна, индустриска и хуманитарна авантура позната на нашата земја од седумдесеттите години“, рече Паниер-Руначер.

Макрон има за цел да започне со изградба на првиот нуклеарен реактор од следната генерација, EPR2, пред крајот на неговиот втор петгодишен мандат во мај 2027 година, како дел од планот од 52 милијарди евра за изградба на шест нови реактори.

Планот доаѓа откако Франција претрпе неколкумесечни исклучувања на постојната „флота“ од 56 реактори, што предизвика производството на нуклеарна енергија да падне на најниско ниво во последните 30 години. Првата генерација на EPR, која се гради во Фламанвил, во западна Франција, заостанува со години, а милијарди буџет се потрошени.

реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Свет

Необични правила во Турција на одлучувачкиот ден на изборите

Read more

Кина избршиша 1,4 милиони објави од интернет

Read more

Со 54 дрона Русите синоќа го нападнале Киев, Украина јавува за еден загинат

Read more

Њујорк забрани дискриминација врз основа на дебелина

Read more
 

Вести

Родители најавуваат бојкот откако градоначалникот ја разреши, а министерката ја врати директорката на градинката „Детска радост“

Читај повеќе

Пешак загина на патот Прилеп-Битола, повредено и дете

Читај повеќе

Кумановец со автомобил удри во две девојчиња

Читај повеќе

Необични правила во Турција на одлучувачкиот ден на изборите

Читај повеќе

Америка се спаси од банкрот

Читај повеќе

Кина избршиша 1,4 милиони објави од интернет

Читај повеќе

Во Скопје се вози брзо – за еден ден казнети 70 возачи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Со 54 дрона Русите синоќа го нападнале Киев, Украина јавува за еден загинат

Читај повеќе
  • filter

Шишиња, лименки, конзерви извадени од Охридското Езеро

Читај повеќе