Францускиот парламент со големо мнозинство гласаше за нов нуклеарен план

Францускиот парламент гласаше со големо мнозинство за владиниот нуклеарен инвестициски план, еден ден откако владата за тесно го преживеа гласањето за доверба за нејзиниот план за пензиски реформи.

Планот за нуклеарна обнова, чија клучна точка е планираната изградба на шест нови нуклеарни реактори, беше прифатен со 402 гласа за и 130 против. Вчера, 278 пратеници го поддржаа предлогот за недоверба на опозицијата, што е само девет гласа помалку од 287-те потребни за соборување на владата.

„По Сенатот минатиот месец, Долниот дом вечерва со големо мнозинство гласаше за нуклеарниот план (...), резултат на заедничката работа во борбата против климатските промени и гаранцијата за нашиот енергетски суверенитет“, напиша француската премиерка Елизабет Борн на Twitter.

Францускиот претседател Емануел Макрон се обидува повторно да ја преземе иницијативата со нови реформи во наредните недели, откако неговата влада речиси пропадна поради планот за пензиски реформи. Нуклеарната енергија е едно од прашањата за кои неговата центристичка партија се согласува со конзервативната Републиканска партија, како и со екстремно десничарскиот Национален собир.

„Нашата цел е Франција да ја направиме земја со нула јаглерод и суверена земја“, напиша министерката за енергија Ањес Паниер-Рунашер на Twitter, додавајќи дека тоа е првата основа за „огромен проект за рестартирање на нашата нуклеарна индустрија“.

Таа рече дека во процесот на изградба на нови нуклеарни централи, административните процедури не треба да го забават продолжувањето на векот на постоечките или изградбата на нови.

„Со овој проект ја започнуваме најголемата научна, индустриска и хуманитарна авантура позната на нашата земја од седумдесеттите години“, рече Паниер-Руначер.

Макрон има за цел да започне со изградба на првиот нуклеарен реактор од следната генерација, EPR2, пред крајот на неговиот втор петгодишен мандат во мај 2027 година, како дел од планот од 52 милијарди евра за изградба на шест нови реактори.

Планот доаѓа откако Франција претрпе неколкумесечни исклучувања на постојната „флота“ од 56 реактори, што предизвика производството на нуклеарна енергија да падне на најниско ниво во последните 30 години. Првата генерација на EPR, која се гради во Фламанвил, во западна Франција, заостанува со години, а милијарди буџет се потрошени.

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Свет

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Read more

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more
 

Вести

Одрони и помали свлечишта на патниот правец Скопје-Тетово-Гостивар

Читај повеќе
  • play_arrow

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Читај повеќе
  • play_arrow

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Читај повеќе

МВР со детали за смртта на пратеникот од СДСМ: Паднал од кровот на викендичката на Осогово

Читај повеќе
  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе
  • filter

Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Читај повеќе

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Читај повеќе