УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2021/22

Французинот Турпен ќе го суди ЛШ финалето меѓу Ливерпул и Реал

Судискиот комитет на УЕФА го назначи Клемен Турпен да го суди финалето на Лигата на шампионите на УЕФА помеѓу Ливерпул и Реал Мадрид, што ќе се одржи на „Стад де Франс“ во Сен Дени, Франција, во сабота на 28 мај во 21 часот.

Турпен е меѓународен судија од 2010 година, а ова за него претставува прво финале во Лигата на шампионите на УЕФА, откако беше четврти судија во финалето во 2018 година.

Оваа сезона тој судеше 7 натпревари од Лигата на шампионите,  вклучувајќи го и првиот четвртфинален натпревар помеѓу Челси и Реал Мадрид.

Минатата сезона го судеше финалето на Лига Европа.

На Турпен ќе му помагаат сонародниците Никола Дано и Сирил Грингор, додека четврти судија ќе биде уште еден Французин, Беноа Бастјан. Улогата на ВАР му е доделена на Жером Бризар (Франција), а ќе му помагаат Вили Делаж (Франција) и двајца Италијанци, Масимилиано Ирати и Филипо Мели.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Фудбал

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Read more

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Read more

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Read more

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Read more
 

Спорт

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Читај повеќе

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Читај повеќе

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Читај повеќе

Ибра останува во Милан, но на директорска позиција?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tестирано револуционерно офсајд правило, постигнати 10% повеќе голови

Читај повеќе

Меси купува 35% од акциите на клубот на Бекам и ќе игра за него од 2023 година

Читај повеќе

По 32 години Англија го доби вториот геј фудбалер - Џејк Даниелс од Блекпул

Читај повеќе