Французите изненадија со списокот за ЕУРО 2024: Каде се асовите?

Дидје Дешам изненади со списокот на играчи за ЕУРО 2024. Во него има двајца големи повратници и неколку повредени играчи, но забележливо е отсуството на голем број младинци и асови во нивните најдобри години.

Левото крило на Реал, Ферланд Менди, и играчот од средниот ред на Ал Итихад, Н'Голо Канте (33), се вратија. Еден од хероите за освојување на светската титула во 2018 година не играл за националниот тим цели две години.

Францускиот тренер ги повика Аурелјен Чуамени, Мајк Мењон и Кингсли Коман и покрај тоа што се повредени дефанзивецот на Реал, голманот на Милан и крилниот напаѓач на Баерн.

Но, навивачите на Франција, како и Фабрицио Романо, забележаа дека Дешам не покани голем број на големи млади играчи и оние кои се во најдобрите години со одлични сезони зад себе: Мишел Олизе, Мало Густо, Мо Симакан, Жан Клер Тодибо, Аксел Дисаси, Матео Гендузи, Жан-Филип Матета, Муса Дијаби...

Франција е еден од најголемите фаворити за освојување на ЕП. Во група е со Холандија, Полска и Австрија.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе