Франкфурт: 20.000 активисти го блокираа влезот на Саемот на автомобили

Активисти кои се борат против климатските промени организираа протести и го блокираа влезот на Саемот на автомобили во Франкфурт.

Околу 20.000 активисти поделени во неколку групи го „окупираа“ влезот на Саемот - едни кружеа со велосипеди околу саемот и на тој начин го блокираа сообраќајот, додека другите седеа пред влезот

Активистите упатуваат критики против автомобилската индустрија која ја загадува околината. Исто така, бараат да се забрза производството на електричните автомобили.

Демонстрантите бараат да се обрне внимание на велосипедистите и на пешаците, да се прошири железничкиот сообраќај, а брзината на автопатот да се ограничи до 120 км/ч.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Над 60 нови случаи со COVID-19, еден починат

Read more

Свет

Криза за гориво во корона-криза, не може да се транспортираат мртвите

Read more

Хаос на улиците во Њујорк, демонстрантите оставија пустош

Read more

Смртта на Џорџ Флојд прогласена за „убиство“ - што значи тоа според законите во САД?

Read more

Трамп ја ангажира војската да ги растера демонстрантите во Вашингтон

Read more

Вести

  • play_arrow

Криза за гориво во корона-криза, не може да се транспортираат мртвите

Читај повеќе

До четврток ќе се донесе одлука дали ќе има рестрикции на движењето викендов

Читај повеќе

Градоначалникот на Чаир позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Ќе има олеснување на протоколите „за да можеме сите слободно да одиме во кафеани и ресторани“

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипче: Има суштинска разлика помеѓу првиот и овој бран

Читај повеќе

Филипче потврди 67 новозаразени, уште нема одлука за локализирани карантини

Читај повеќе

„Рекет“: Пресуда за Јанева и Јовановски на 18 јуни

Читај повеќе

Досега 55 позитивни на COVID-19 од штипските конфекции, во тек се 485 тестирања

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на улиците во Њујорк, демонстрантите оставија пустош

Читај повеќе