Frasier се враќа - почна снимањето на спиноф серијата

Еден од најгледаните ситкоми на сите времиња се враќа на малите екрани по 19 години пауза. Истоимениот спиноф „Frasier“ веќе влезе во продукција.

„Добра ноќ Сиетл. Здраво Бостон!“, објави студиото Paramount+ потврдувајќи дека љубителите на омилениот психијатар Фрејжр Крејн повторно ќе можат да уживаат во комичните авантури на овој незаборавен лик.

И самиот ситком „Frasier“ беше спиноф на друг постар ситком, познатиот „Cheers“, кој се емитуваше од 1982 до 1993 на NBC. Ликот Фрејжр Крејн во него беше споредна улога, за потоа да стане главен лик во ситкомот посветен токму на неговиот живот.

Новата серија повторно се врти околу овој лик, а камбек во неговата улога прави актерот Келси Грамер, кој овој лик го игра уште од неговото прво појавување во епизодата „Rebound (Part 1)“ во 3. сезона на „Cheers“. Грамер сега има 67 години. Дејството на серијата ќе се одвива во Бостон, градот каде што се одвиваа и авантурите од „Cheers“.

Засега не е потврдено дали некои ликови од оригиналната екипа на „Frasier“ ќе се појават во новиот ситком, како братот на Фрејжр, необичниот сноб Најлс Крејн. Со оглед на тоа што актерот Џон Махони почина во 2018 година, јасно е дека нивниот татко Марти Крејн нема да се појави. Улогата на Махони стана толку легендарна што би било дегутантно друг актер да ја игра. Претходно кога пред две години беше најавен спинофот во јавност излегоа информации дека Дејвид Хајд Пирс (Најлс Крејн), Џејн Лифс (Дафни Мун) и Пери Гилпин (Роз Дојл) не би заинтересирани за камбек. 

Потврдено е дека серијата ќе добие нови ликови. Во улогата на Алан Корвол, стар колеџ другар на Фрејжр, ќе се појави маестралниот Николас Линдхрст, познат по улогата на Родни Тротер од британската „Only Fools and Horses“.

Екипата ќе добие и свежа крв бидејќи тука е синот на Фрејжр, Фредерик Крејн, но улогата нема да ја репризира Тревор Ајнхорн кој порасна со улогата, туку британскиот актер Џек Катмор-Скот.

Внукот на Фрејжр, односно синот на Најлс и Дафни, Дејвид, го толкува Андерс Кит, додека Џес Салгеиро ја игра Ив, цимерка на Фреди.

Како еден од главните ликови е наведена и Оливија, чија улога ја игра нигериската актерка Токс Олагундоје, позната по улогите на Хејли Шиптон од „Castle“ и Џеки од „The Neighbors“. Оливија ја води катедрата по психологија на Ајви Лиг, атлетска конференција составена од спортските тимови на осум приватни високо-образовни институции од Североисточна Америка.

Снимањето почна на 1 февруари, а се знае и дека првата епизода ќе се вика „The Good Father“, што ја поврзува со пилот-епизодата од оригиналната серија („The Good Son“). 

Тагови
реклама

Голема летна временска прогноза: Балканот ќе гори како под сач!

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Филм & ТВ

Прв трејлер за серијата Women in Blue – приказната за првите жени во мексиканската полиција

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Анџелина Џоли ја покажа новата тетоважа

Read more

Бредли Купер исмеван поради новиот имиџ

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Прв трејлер за серијата Women in Blue – приказната за првите жени во мексиканската полиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Анџелина Џоли ја покажа новата тетоважа

Читај повеќе

Бредли Купер исмеван поради новиот имиџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Расел Кроу вели дека му е малку непријатно поради снимањето на новиот Gladiator

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за Romulus, седмиот филм од Alien

Читај повеќе
  • filter

Анистон снимена во јавност по посетата на пластичен хирург: Промените се очигледни

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

На 7 и 8 јуни по петти пат фестивалот Metal Discharge во Битола

Читај повеќе