Френк Лампард се договори со Челзи, се чека само потврда од клубот

Цел еден месец траат преговорите помеѓу Челзи и Френк Лампард за преземање на тренерската позиција на „сините“ од Лондон. Англичанецот во моментов е тренер на Дерби Каунти, но клубот му даде слобода да преговара и ќе биде ослободен од должностите доколку најде заеднички јазик со раководството на Челзи.

Според медиумите од Островот, Лампард веќе ги договорил личните услови и се очекува да биде претставен како нов тренер на Челзи до крајот на оваа недела.

Дерби Каунти му излезе во пресрет на Лампард и го ослободи од претсезонските обврски за да може активно да преговара со Челзи. Ако падне договор, Челзи ќе му плати на Дерби Каунти 5 милиони евра отштета за раскинување на договорот со Лампард.

Некогашната осумка за „сините“ од Лондон одигра 649 натпревари и постигна неверојатни 211 гола за 13 години во клубот, што го рангира на самиот врв на листата на клупски легенди на Челзи. Со лондонскиот клуб освои три титули од Премиер лигата, четири ФА купа, два Лига купа, Лига Европа и секако, легендарната титула од Лигата на шампионите во 2011 година.

Минатата сезона Лампард (41) го предводеше Дерби Каунти до пласман во финалето од плејофот за влез во Премиер лигата, кое го загуби од Астон Вила.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Фудбал

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more

Разумни трансфери: Барселона

Read more

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе