„Frozen 2“ втор викенд на врвот на бокс-офисот

Анимираниот „Frozen 2“ на Disney постави нов рекорд во САД на гледаност, со заработка од 85,2 милиони долари во текот на празничниот викенд во земјата, како и 123,7 милиони во текот на последните пет дена од неделата.

Претходно, рекордот за филм со најголема заработка меѓу Денот на благодарноста и викендот беше „The Hunger Games: Catching Fire“ со 109 милиони долари. По прикажување од 2 недели „Frozen 2“ заработи  скоро 300 милиони долари во Северна Америка и 451 милион долари на интернационално ниво. За само 12 дена филмот заработи 739 милиони долари на глобалниот бокс-офис и ќе биде шестиот филм на Disney кој надминал заработка од милијарда долари.

На второто место се најде „Knives Out“ со заработка од 27 милиони долари во текот на вториот викенд од прикажување, додека „Ford v Ferrari“ го зазеде третото место со 13,2 милиони долари.

„A Beautiful Day in the Neighborhood“ е на четвртото место со 11,8 милиони долари, а премиерата на „Queen & Slim“ се најде на 11,7 милиони долари.

1 .Frozen 2 – 85,2 милиони долари

2. Knives Out – 27

3. Ford v Ferrary – 13,2

4. A Beautiful Day in the Neighborhood – 11,8

5. Queen & Slim – 11,7

6. 21 Bridges – 5,8

7. Playing with Fire – 4,2

8. Midway – 3,9

9. Joker – 2

10. Last Christmas – 1,9 милиони долари.

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Read more

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Read more

Мелбурн од денеска е под целосен карантин

Read more

Филм & ТВ

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Ева Лонгорија има 45 години и изгледа неверојатно

Read more

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Read more

Сцена

  • play_arrow

„Mayhem“ го одложи настапот во Скопје за 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Ева Лонгорија има 45 години и изгледа неверојатно

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски рапер пронајден исечен на парчиња во замрзнувач

Читај повеќе

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Star Trek: Discovery“ продолжува наесен

Читај повеќе

Дуа Липа најави нов сингл со Мадона и Миси Елиот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлер за воениот филм „The Resistance Fighter“

Читај повеќе