„Frozen 2“ втор викенд на врвот на бокс-офисот

Анимираниот „Frozen 2“ на Disney постави нов рекорд во САД на гледаност, со заработка од 85,2 милиони долари во текот на празничниот викенд во земјата, како и 123,7 милиони во текот на последните пет дена од неделата.

Претходно, рекордот за филм со најголема заработка меѓу Денот на благодарноста и викендот беше „The Hunger Games: Catching Fire“ со 109 милиони долари. По прикажување од 2 недели „Frozen 2“ заработи  скоро 300 милиони долари во Северна Америка и 451 милион долари на интернационално ниво. За само 12 дена филмот заработи 739 милиони долари на глобалниот бокс-офис и ќе биде шестиот филм на Disney кој надминал заработка од милијарда долари.

На второто место се најде „Knives Out“ со заработка од 27 милиони долари во текот на вториот викенд од прикажување, додека „Ford v Ferrari“ го зазеде третото место со 13,2 милиони долари.

„A Beautiful Day in the Neighborhood“ е на четвртото место со 11,8 милиони долари, а премиерата на „Queen & Slim“ се најде на 11,7 милиони долари.

1 .Frozen 2 – 85,2 милиони долари

2. Knives Out – 27

3. Ford v Ferrary – 13,2

4. A Beautiful Day in the Neighborhood – 11,8

5. Queen & Slim – 11,7

6. 21 Bridges – 5,8

7. Playing with Fire – 4,2

8. Midway – 3,9

9. Joker – 2

10. Last Christmas – 1,9 милиони долари.

реклама

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Read more

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Позитивни се 36 туристи кои пристигнале во Грција, најмногу од Србија

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Филм & ТВ

Џони Деп на суд се бори против клевета - не ја тепал бившата

Read more

Најдобрите филмови во 2020, досега

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Крис Хемсворт ќе мине низ најголемата физичка трансформација за Хулк Хоган

Read more

Сцена

  • play_arrow

Џони Деп на суд се бори против клевета - не ја тепал бившата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите филмови во 2020, досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Крис Хемсворт ќе мине низ најголемата физичка трансформација за Хулк Хоган

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix одбива да го тргне контроверзниот еротски филм „365 Days“ од репертоарот

Читај повеќе

Актерот Ник Кордеро почина од компликации со COVID-19

Читај повеќе

Двејн Џонсон најскапо платен инфлуенсер на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина славниот филмски композитор Енио Мориконе

Читај повеќе

Прво „Драјв ин синема“ вечерва во Велес

Читај повеќе