МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР „ВАЦЛАВ ЈЕЖЕК“ 2019

Фудбалерите до 18 години ја совладаа Словачка

По завчерашниот несреќен пораз од Украина нашите надежи го поправија впечатокот победувајќи против Словачка со 3:2 на „Вацлав Јежек“ турнирот во Чешка.

Во крајно интересен и неизвесен натпревар младите Македонци остварија тешко заработена победа со што се изборија да разигруваат за третото место на меморијалниот турнир.

Словаците поведоа уште по само пет минути игра, но пред паузата Македонија направи пресврт со головите на Фета и Станковски, вториот од пенал.

Во вториот дел Словаците израмнија на 2:2 за Илиевски на осум минути пред последниот свиреж да постигне гол за победа. Интересно, голот нашите надежи го постигнаа со играч помалку откако две минути претходно Максимов заработи исклучување.

Стадион Литомеричко во Литомерице, Чешка
Словачка - Македонија 2:3 (1:2)
Стрелци: 5' Томаш Риго, 56' Адријан Мојжиш - 25' Бехар Фета, 39' (п) Лука Станковски, 82' Марио Илиевски
Словачка: Худик; Селецкиј (46' Лајтнер), Ш. Габриш, Цапко, Јаворчек; Риго, Хорњак, Мојжиш; Мајкут (46' Черепкаи), Олејник (73' Вилетел), Кубик (57' Тичниј).
Македонија: Иван Николоски, Бенјамин Далипи, Алтрим Јакупи, Имран Фетаи, Александар Ѓуркоски, Димитар Тодоровски, Лавдрим Латифи (Иван Николов), Лука Станковски (Хамза Рамани), Бехар Фета (Виктор Крстевски), Методи Максимов, Азер Омерагиќ (Марио Илиевски).
Црвен картон: 80' Максимов (М)

Конечен пласман во групната фаза:
1. Украина 4 3:2
2. Македонија 3 4:4
3. Словачка 1 3:4

Утре македонската репрезентација ќе се бори за третото место со селекцијата на Унгарија која заврши втора во другата група. Натпреварот се игра во градот Мост со почеток во 11 часот. Во финалето подоцна ќе се сретнат Украина и домаќинот Чешка.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Фудбал

Петковски: Одиме по бодови против Беласица, ама без потценување

Read more

Прв пат по 1946 година Барса прими 8 голови

Read more

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more

Разумни трансфери: Барселона

Read more

Спорт

  • play_arrow

Поставен нов светски рекорд на 5.000 метри во Монако

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Познати сите учесници во НБА плеј-офот

Читај повеќе

Петковски: Одиме по бодови против Беласица, ама без потценување

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв пат по 1946 година Барса прими 8 голови

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе