МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР „ВАЦЛАВ ЈЕЖЕК“ 2019

Фудбалерите до 18 години ја совладаа Словачка

По завчерашниот несреќен пораз од Украина нашите надежи го поправија впечатокот победувајќи против Словачка со 3:2 на „Вацлав Јежек“ турнирот во Чешка.

Во крајно интересен и неизвесен натпревар младите Македонци остварија тешко заработена победа со што се изборија да разигруваат за третото место на меморијалниот турнир.

Словаците поведоа уште по само пет минути игра, но пред паузата Македонија направи пресврт со головите на Фета и Станковски, вториот од пенал.

Во вториот дел Словаците израмнија на 2:2 за Илиевски на осум минути пред последниот свиреж да постигне гол за победа. Интересно, голот нашите надежи го постигнаа со играч помалку откако две минути претходно Максимов заработи исклучување.

Стадион Литомеричко во Литомерице, Чешка
Словачка - Македонија 2:3 (1:2)
Стрелци: 5' Томаш Риго, 56' Адријан Мојжиш - 25' Бехар Фета, 39' (п) Лука Станковски, 82' Марио Илиевски
Словачка: Худик; Селецкиј (46' Лајтнер), Ш. Габриш, Цапко, Јаворчек; Риго, Хорњак, Мојжиш; Мајкут (46' Черепкаи), Олејник (73' Вилетел), Кубик (57' Тичниј).
Македонија: Иван Николоски, Бенјамин Далипи, Алтрим Јакупи, Имран Фетаи, Александар Ѓуркоски, Димитар Тодоровски, Лавдрим Латифи (Иван Николов), Лука Станковски (Хамза Рамани), Бехар Фета (Виктор Крстевски), Методи Максимов, Азер Омерагиќ (Марио Илиевски).
Црвен картон: 80' Максимов (М)

Конечен пласман во групната фаза:
1. Украина 4 3:2
2. Македонија 3 4:4
3. Словачка 1 3:4

Утре македонската репрезентација ќе се бори за третото место со селекцијата на Унгарија која заврши втора во другата група. Натпреварот се игра во градот Мост со почеток во 11 часот. Во финалето подоцна ќе се сретнат Украина и домаќинот Чешка.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Трет ден протести пред бугарската Влада

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Фудбал

Норвич испадна од Премиер лигата

Read more

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Read more

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Read more

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Read more

Спорт

Норвич испадна од Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Читај повеќе

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Читај повеќе