КВАЛИФИКАЦИИ ЗА У19 ЕУРО 202

Фудбалерите до 19 години ја минаа првата квалификациска рунда

Македонска репрезентација ја оствари потребната победа над Луксембург и како втора во групата се пласираше во втората фаза од квалификациите за пласман на У19 ЕУРО 202О.

Младите Македонци мораа да го совладаат Луксембург и да се надеваат дека Англичаните ќе ја победат Босна и Херцеговина со неколку голови разлика.

Отпорот на гостите од Луксембург беше скршен дури во претпоследната минута пред паузата кога Давид Тошевски постигна гол. Само моменти подоцна, во судиското надополнување на 2:0 зголеми Арби Воша.

Гостите пропуштија колосална шанса да го постигна својот прв гол во овие квалификации. Во 65-тата минута Хелд ја затресе стативата, а по одбиената топка Хансен успеа да промаши празен гол.

Во 79-тата минута Бојан Димовски од далечина упати силен удар кој заврши во пречката, а само минута подоцна Абдулвахит Мурати со глава постигна трет гол.

Победата од 3:0 беше доволна за Македонија да се пласира во таканаречената Елитна фаза од квалификациите бидејќи услуга ни направи Англија која со 4:1 ја победи Босна и Херцеговина. Македонија оди понатаму поради подобра гол-разлика од Босанците, односно поради повеќе постигнати голови (3 наспроти 2).

Претходно нашите надежи во првото коло одиграа без голови против Босна и Херцеговина, а во саботата во второто коло беа преслушани од Англија губејќи со 5:0.

Конечна табела:

Англија и Македонија одат во Елитната фаза од квалификациите, додека Босна и Херцеговина ќе се надева дека како најдобра третопласирана репрезентација ќе им се придружи. Елитната фаза ќе се игра во март исто така во групи од по 4 репрезентации.

реклама

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Борисов: Ќе понудам опција за повлекување, подготвен сум да заминам во секое време

Read more

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Read more

Фудбал

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Read more

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Read more

Хандановиќ: Во Лига Европа сакаме да одиме до крај

Read more

Фулам се врати во Премиерлигата

Read more

Спорт

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Читај повеќе

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Читај повеќе

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Читај повеќе

Хандановиќ: Во Лига Европа сакаме да одиме до крај

Читај повеќе
  • play_arrow

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Читај повеќе

Верстапен не верува во чудо: Хамилтон ќе биде шампион

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ постави рекорд за неверојатен трипл-дабл

Читај повеќе
  • play_arrow

Фулам се врати во Премиерлигата

Читај повеќе