КВАЛИФИКАЦИИ ЗА У19 ЕУРО 202

Фудбалерите до 19 години ја минаа првата квалификациска рунда

Македонска репрезентација ја оствари потребната победа над Луксембург и како втора во групата се пласираше во втората фаза од квалификациите за пласман на У19 ЕУРО 202О.

Младите Македонци мораа да го совладаат Луксембург и да се надеваат дека Англичаните ќе ја победат Босна и Херцеговина со неколку голови разлика.

Отпорот на гостите од Луксембург беше скршен дури во претпоследната минута пред паузата кога Давид Тошевски постигна гол. Само моменти подоцна, во судиското надополнување на 2:0 зголеми Арби Воша.

Гостите пропуштија колосална шанса да го постигна својот прв гол во овие квалификации. Во 65-тата минута Хелд ја затресе стативата, а по одбиената топка Хансен успеа да промаши празен гол.

Во 79-тата минута Бојан Димовски од далечина упати силен удар кој заврши во пречката, а само минута подоцна Абдулвахит Мурати со глава постигна трет гол.

Победата од 3:0 беше доволна за Македонија да се пласира во таканаречената Елитна фаза од квалификациите бидејќи услуга ни направи Англија која со 4:1 ја победи Босна и Херцеговина. Македонија оди понатаму поради подобра гол-разлика од Босанците, односно поради повеќе постигнати голови (3 наспроти 2).

Претходно нашите надежи во првото коло одиграа без голови против Босна и Херцеговина, а во саботата во второто коло беа преслушани од Англија губејќи со 5:0.

Конечна табела:

Англија и Македонија одат во Елитната фаза од квалификациите, додека Босна и Херцеговина ќе се надева дека како најдобра третопласирана репрезентација ќе им се придружи. Елитната фаза ќе се игра во март исто така во групи од по 4 репрезентации.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Фудбал

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more

Разумни трансфери: Барселона

Read more

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе