Фудбалерите на Слободен во хумана акција: Зготвија оброци за бездомници

Филип Здравески
/ 10.06.2023 / 12:03

Иако четвртолигаш, новиот фудбалски клуб Слободен продолжува со своите активности. Овој пат учествуваа во хумана акција и зготвија пакети храна за оние на кои им е најпотребна.

Дел од фудбалерите, стручниот штаб и управата на ФК Слободен од скопски Аеродром беа дел од иницијативата предводена од граѓанската иницијатива Ретвитни оброк и Вистински Дела на Љубезност и зготвија многу оброци со паста и колбаси во сос.

Пакетите еднаш неделно се нудат на ул. „Македонија“ пред Меморијалниот дом на Мајка Тереза во Скопје, на оние на кои им е најпотребна, воглавно бездомни лица и лица со тешка финансиска состојба. Јадењата се подготвуваат во просториите на Е.П.Ц. „Гласност“ кај Универзална сала.

@fksloboden ⚽🤝🍽️ Today we cooked for charity! The players and staff of FK Sloboden took part in the initiative of Ретвитни oброк-Retweet a meal and Вистински Дела На Љубезност Real acts of kindness and cooked meal packs for those in need. The meals are offered for free every week on street Macedonia in Skopje, at the Mother Teresa's memorial house. We had really a great time and we hope we can help again soon ❤️ #charity ♬ Push The Feeling On (MK Remix)

Слободен изминатава сезона, која беше прва за клубот формиран лани, се натпреваруваше во општинската лига на Кисела Вода каде од 10 екипи заврши на 8. место со скор од 4 победи, 1 реми и 12 порази. Како нов клуб формиран од група големи ентузијасти и вљубеници во локалниот фудбал, од таборот на Слободен се задоволни од оствареното сезонава, со оглед на тоа што тимот почна од нула. За наредната сезона ветуваат многу посилен тим и подобра игра и, секако, резултати.

Интересно е што овој клуб привлече големо внимание надвор од државава. Клубот финансиски го помагаат странци преку Патреон, дресовите и тренинг опремата ги обезбедил Македонец од Германија, а вршат дури и преноси во живо од натпреварите на кои од неодмна има двајца коментатори, од кои едниот е Британец.

Remote video URL
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Фудбал

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Read more

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Read more

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Read more

Невидена доминација на Интер над Милан во 2023 година

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Читај повеќе

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Читај повеќе

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Читај повеќе

Невидена доминација на Интер над Милан во 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Онана направи нов кикс, па се извини: Јас сум крив што загубивме од Баерн

Читај повеќе

Дембеле синоќа постави срамен рекорд во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Зад голот на голманот на Лацио се крие интересна приказна

Читај повеќе