Фудбалерите напредуваа едно место на светската ранг листа

Филип Здравески
/ 22.10.2020 / 12:18

Македонската фудбалска репрезнтација по трите натпревари месецов напредуваше едно место на ранг листата на ФИФА каде сега е 65-та поминувајќи ја Бугарија.

Фото: Петр Стојановски / ФФМ

Македонија го победи Косово со 2:1 дома, а ремизираше 3:3 на гости кај Естонија и 1:1 дома со Грузија.

место / репрезентација / поени / претходни поени / напредување или назадување

Во однос на топ 10, нема драстични промени. Истите десет репрезентации се и сега, а Белгија и натаму е прва. Шпанија и Аргентина рипнаа по едно место потиснувајчи ги Уругвај и Хрватска.

Најмногу места напредуваше Млата, 6, а најмногу поени освои Унгарија, 21. Најголем пад и најголем губиток на поени има Романија која падна 10 места и загуби 28 поени.

URL

Наредното рангирање ФИФА ќе го објави на 26 ноември, по завршувањето на интернационалниот прозорец во кој Македонија повторно ќе одигра три натпревари и ќе има шанса да напредува уште некое место.

реклама

Фудбал

Најдобрите голови од Серија А за ноември

Read more

Шкендија со петарда ги почести „Лавовите“

Read more

Конте: Сѐ уште сме во игра

Read more

Зидан: Шанси имавме, топката не сакаше да влезе

Read more

Спорт

  • play_arrow

Најдобрите голови од Серија А за ноември

Читај повеќе

Шкендија со петарда ги почести „Лавовите“

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте: Сѐ уште сме во игра

Читај повеќе

Зидан: Шанси имавме, топката не сакаше да влезе

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку би вределе најголемите фудбалски легенди во 2020 година?

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е приказната зад необичната прослава на голот на Гризман?

Читај повеќе
  • play_arrow

Култниот дрес на Марадона не е на продажба

Читај повеќе

Почна гласањето за Тим на годината на УЕФА

Читај повеќе

Едерсон: Најдобар пеналџија сум во Сити, а не ми даваат да шутирам

Читај повеќе