Фудбалерите назадуваа две места на ФИФА ранг листата

Филип Здравески
/ 16.09.2021 / 16:29

Македонската фудбалска репрезентација забележа нов пад на светската ранг листа и сега се наоѓа на 74. место.

Фото: ФФМ

Трите нерешени натпревари во септемврискиот ФИФА прозорец за квалификациите за Мундијалот 2022 во Катар на Македонија ѝ донесоа само 2,55 поени повеќе од рангирањето минатиот месец. Нашата репрезентација сега има 1345,47 поени и поради скокот на други репрезентации оствари пад од две места.

За потсетување, Македонија одигра нерешено без голови дома со Ерменија и Романија, како и 2:2 на гости кај Исланд иако до 78. минута водеше со 2:0.

Во април и мај годинава фудбалерите беа на 62. место, но лошите резултати на ЕУРИ 2020 и трите нерешени сега си го направија своето.

Шанса за скок Македонија ќе има во прозорецот во Октомври кога прво гостуваме кај Лихтенштајн на осми, а потоа на празникот 11-ти Октомври ја пречекуваме Германија.

Рангирањето на сите репрезентации од нашата квалификациска Ј група изгледа вака:

  1. (14.) Германија 1627,8
  2. (42.) Романија 1451,8
  3. (60.) Исланд 1397,32
  4. (74.) Македонија 1345,47
  5. (89.) Ерменија 1262,4
  6. (188.) Лихтенштајн 910,94

Што се однесува до врвот на листата, има три промени во првите десет. Белгија остана прва со Бразил зад неа, додека Англија се проби на 3. место истиснувајќи ја Франција. Португалија ја симна Шпанија од 7. место, а Данска влета меѓу првите 10 вадејќи ги надвор САД, кои изненадувачки беа токму 10-ти во август.

URL
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Фудбал

Јужноамериканците одбиваат да играат на Светско првенство на секои две години

Read more

Чави прифати да се врати во Барселона

Read more

Наполи нема да учествува на Марадона купот

Read more

Барселона сака да го назначи Чави на тренерската позиција

Read more
 

Спорт

Јужноамериканците одбиваат да играат на Светско првенство на секои две години

Читај повеќе

Чави прифати да се врати во Барселона

Читај повеќе

Наполи нема да учествува на Марадона купот

Читај повеќе

Барселона сака да го назначи Чави на тренерската позиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Столе Димитриевски херој во триумфот на Рајо над Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски дебакл на Баерн, Милер им се извини на навивачите

Читај повеќе

Барселона по серија лоши резултати му даде отказ на Куман

Читај повеќе
  • play_arrow

Сасуоло го шокираше Јувентус среде Торино

Читај повеќе

Анчелоти: Азар е здрав, само претпочитам други играчи

Читај повеќе