УЕФА ЛИГА НА НАЦИИ 2020/21

Фудбалерите спуштени на земја од Ерменија

Филип Здравески
/ 18.11.2020 / 20:08

Македонската фудбалска репрезентација со пораз ги заврши настапите во овогодинешното издание на Лигата на нации каде не успеа да се пласира ранг погоре и наредната сезона останува во третиот ешалон.

Фото: Игор Паневски / ФФМ

Репрезентацијата на Ерменија е патникот во Лига Б од групата во која се наоѓаа уште Македонија, Грузија и Естонија. Со две победи во последните две кола Ерменците од третото место го зграпчија врвот на табелата и се изборија за пласман меѓу подобрата половина на фудбалска Европа.

Македонија испушти огромна шанса да се најде на тоа место. Пред одигрувањето на последното коло бевме први во нашата група, но на последниот натпревар го направивме токму она кое не ни одговараше - загубивме. Од историскиот пласман на ЕУРО, за кратко време стигна враќање во реалноста.

Јасно беше дека ќе биде тешко бидејќи селекторот Ангеловски настапи со речиси резервниот состав откако поради суспензии и повреди не беа во комбинација Алиоски, Николов, Адеми, Димитриевски, Елмас, Барди, додека Пандев доби заслужен одмор.

Во првиот дел македонските фудбалети најчесто се закануваа од далечина преку Трајковски кој упати неколку удари, но или голманот Јурченко одлично бранеше, или топката завршуваше вон рамките на голот.

Единствениот гол кој го реши победникот го постигна поранешниот играч на Вардар, латералниот бек Ховханес Ханбарѕумјан кога во 55. минута му избега на Стојановски и со незгоден удар го совлада Шишковски измамувајќи ги и Зајков и Муслиу.

Во другиот натпревар од нашата група, кој се играше истовремено, Грузија и Естонија одиграа без голови.

Конечна табела:

  1. Ерменија 11
  2. Македонија 9
  3. Грузија 7
  4. Естонија 3

Ерменија наредната сезона ќе игра во Лига Б, Македонија и Грузија остануваат во Лига Ц, додека Естонија ќе игра бараж за избегнување испаѓање во Лига Д.

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Фудбал

Загинаа млад фудбалер на Ајакс и брат му

Read more

Шкендија ја прекина соработката со тренерот Ѓока

Read more

Седлоски по елиминацијата од Санта Клара: Задоволен сум од реваншот

Read more

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ не се откажува: Сака да игра за Србија на Олимпијадата во 2024

Читај повеќе

Симон Бајлс: Не треба да објаснувам зошто го ставам здравјето на прво место

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанецот Џејкобс победник на 100 метри со нов европски рекорд

Читај повеќе
  • filter

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Читај повеќе

Прв светски рекорд во атлетика на годинашната Олимпијада

Читај повеќе

Зверев се закити со олимписко злато

Читај повеќе

Ѓоковиќ пред ЛОИ: Кога станува збор за Србија, јас тука пресекувам и не се свртувам назад

Читај повеќе

Илејн Томпсон-Хера собори олимписки рекорд стар 33 години

Читај повеќе

Австралиец падна од жештина двапати за време на трката, но сепак ја заврши

Читај повеќе